Dofinansowanie ze środków budżetu państwa
Deklaracja dostępności
Dr Urszula Kozłowska została laureatką I ogólnopolskiego konkursu SPARK Poland organizowanego przez MNiSW i Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Program SPARK Poland to intensywny dwuletni program mentoringowy opracowany na Stanford University, którego celem jest wsparcie innowacyjnych badań biomedycznych, pomoc w translacji otrzymanych wyników do badań klinicznych oraz w komercjalizacji opracowanych nowatorskich produktów, m.in. nowych terapii.
Celem SPARKowego projektu pt: “Development of affordable therapeutic candidate for Alzheimer’s Disease” jest podjęcie działań w stronę implementacji zaproponowanego niskokosztowego i bezpiecznego leku, opóźniającego rozwój demencji w chorobie Alzheimera, do badań klinicznych, pod okiem doświadczonych krajowych i zagranicznych mentorów. Na ten cel w ramach programu SPARK Poland MNiSW przeznaczy 300 000 PLN, które zostaną wykorzystane w celu sfinansowania prac badawczo-rozwojowych oraz wsparcia rzeczowego realizowanego przez koordynatora projektu (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN).
Choroba Alzheimera charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, zaburzeniem procesów metabolicznych oraz odkładaniem toksycznych białek w korze mózgowej i jest główną przyczyną demencji u osób w podeszłym wieku. Na świecie na chorobę Alzheimera cierpi ok. 50 mln, a w Polsce ok 0.5 mln ludzi. Szacuje się, że ze względu na starzenie się społeczeństwa, ta liczba do 2050 r. może się potroić. Jedynymi dostępnymi lekami na chorobę Alzheimera są przeciwciała monoklonalne. Roczna cena takiej terapii to koszt ok. 100 000 PLN, dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania leku, charakteryzującego się wysoką skutecznością oraz niższą ceną.