Inauguracja Szlaku Pracy Organicznej

W Wielkopolsce zainaugurowano Szlak Pracy Organicznej, który współtworzy aż czternaście podmiotów z regionu. Inicjatywa będzie promowała dziedzictwo, jakim jest praca organiczna, a także poszukiwała w jej wartościach współczesnych kontekstów. Organizatorem Szlaku jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

Szlak Pracy Organicznej będzie opowiadał historię wielkopolskiej pracy u podstaw – idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i organiczników przybliży mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee bezkrwawej drogi do wolności. Zadaniem Szlaku jest także budowa przyszłości opartej na wiedzy, społeczeństwie obywatelskim, demokracji i poszanowaniu wolności.

Sygnatariuszami listu intencyjnego jest 14 podmiotów: Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Fundacja “Bonum adipisci” – Dążyć do dobra; Poznańskie Centrum Dziedzictwa; Wielkopolskie Muzeum Niepodległości; Ośrodek Wiedzy o Regionie we Lwówku; Miasto i Gmina Kórnik; Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk; Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie; Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk; Muzeum Pałac w Rogalinie, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu; Gmina Kościan; Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze; Fundacja im. Julii Woykowskiej; Muzeum w Gostyniu.

Szlak będzie obejmował 14 lokalizacji – 6 w Poznaniu, 8 poza Poznaniem. Poznańska część szlaku to siedziba PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Bazar Poznański, Teatr Polski, mieszkanie Woykowskich, powstające Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Szlak poza Poznaniem obejmuje z kolei Pałac w Rogalinie, Pałac w Śmiełowie, Pałac w Turwi, Pałac w Pakosławiu, Zamek w Kórniku, Pałac w Winnej Górze, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum w Gostyniu.

Z okazji premiery Szlaku Pracy Organicznej w Turwi 24 czerwca odbędzie premiera spektaklu „Nurt Organica” Polskiego Teatrem Tańca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Prezentacje planowane są w różnych miejscowościach w Wielkopolsce.

Jeszcze w tym roku planowana jest m.in. rozbudowa trasy szlaku o kolejne miejscowości i punkty połączona z realizacją tablic informacyjnych, tworzenie programu kulturalnego i edukacyjnego w ścisłej współpracy z partnerami szlaku czy utworzenie programu grantowego.

Informacje nt. konkretnych pokazów i spektakli: http://www.palacdabrowski.pl/nasze-wydarzenia
Informacje nt. Szlaku Pracy Organicznej: http://www.palacdabrowski.pl/szlak-pracy-organicznej

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym zaprezentowali(-ły) się wszyscy partnerzy(-ki) Szlaku: https://www.youtube.com/watch?v=EgSw2dcX0MA

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content