Carles Lalueza-Fox, Genetyczna historia nierówności

49,90 

SKU: 970 Kategoria: Tag:

Opis

Carles Lalueza-Fox, Genetyczna historia nierówności

W oryginale   Inequality. A Genetic History

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Ośrodek Wydawnictw Naukowych  Poznań 2023

ISBN  978-83-7712-037-8

stron 195, cena 49,90

 

 

Od ponad dekady świat z zapartym tchem, a często i zdziwieniem, przygląda się, jak archeogenomika ujawnia kolejne fakty dotyczące historii biologicznej człowieka. W rezultacie, zaczęliśmy dostrzegać, że nasze wyobrażenia na temat przeszłości nie zawsze znajdują potwierdzenie w twardych danych genetycznych. Książka Carlesa Laluezy-Foxa stanowi kolejny kamień milowy na trudnej drodze odkrywania prawdy o nas samych i cywilizacji, jaką tworzymy. Ukazuje ona, że archeogenomika jest źródłem informacji nie tylko o naszym pochodzeniu i przeszłych migracjach, lecz także o relacjach międzyludzkich. Obraz wyłaniający się z tych badań jest dość ponury, wskazuje bowiem, iż nierówność i niesprawiedliwość stanowią jeden z podstawowych elementów, wokół których uformowały się społeczności ludzkie na wszystkich poziomach ich organizacji, począwszy od rodziny, a na państwie skończywszy. Książka odsłania szereg zjawisk dotychczas niedostrzeganych lub pomijanych w tzw. oficjalnej historii, stanowi zatem ważny głos w toczącej się obecnie ogólnoświatowej debacie na temat podstawowych wartości i praw człowieka.

Marek Figlerowicz

 

Na stronach tej książki spojrzałem na przeszłość człowieka, wykorzystując narzędzia genetyczne do zbadania, jak powszechne były nierówności w przeszłości i jak wpłynęło to na różnorodność biologiczną współczesnej ludzkiej populacji. Obraz wyłaniający się z tych badań pokazuje nierówności jako zjawisko tak powszechne, że śmiało możemy powiedzieć: jesteśmy produktem tysięcy lat nierówności genomowych. […] Wraz z takimi zagrożeniami, jak polaryzacja, dezinformacja, przemoc państwowa czy tłumienie praw obywatelskich, nierówności wydają się jedną z głównych przeszkód w przetrwaniu demokracji w jej współczesnej wersji. Teraz, gdy wiemy już, że rozciągająca się przed nami przyszłość pełna będzie genetycznych nierówności, a ponadto mamy dostęp do wielu szczegółowych informacji na temat jej rozmiarów i konsekwencji, możliwa jest analiza prowadzących do niej mechanizmów społecznych i proponowanie potencjalnych rozwiązań. Żyjemy rzeczywiście w czasie pełnym wyzwań, może nawet w punkcie zwrotnym tego stulecia. Dlatego też powinien to być również czas działania i przezwyciężania brzemion przeszłości.

Carles Lalueza-Fox

 

Carles Lalueza-Fox jest biologiem, specjalistą z zakresu badań starożyt­nego DNA oraz genetyki ewolucyjnej. Od 2008 roku prowadzi badania na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Barcelonie. Brał udział w projekcie Neanderthal Genome Project (Projekt Genomu Neandertalczyka) i kierował pierwszym zsekwencjonowaniem genomu europejskiego myśliwego-zbieracza sprzed 8000 lat.