Borelioza jest chorobą wieloukładową, wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest przez kleszcze – szacuje się, że odsetek zakażonych kleszczy wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent. Można je spotkać przede wszystkim w miejscach o dużej wilgotności i zacienionych: w lasach, na łąkach, w parkach oraz na działkach rekreacyjnych. Przenoszone przez nie krętki wywołujące chorobę posiadają liczne białka powierzchniowe, które różnią się w zależności od szczepów bakterii. Zmieniają się również w ciągu cyklu życiowego bakterii, przez co trudniej jest wykryć chorobę.
Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prowadzą badania mające na celu stworzenie nowego testu na boreliozę, który ma być bardziej precyzyjny i umożliwi szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W osiągnięciu tego celu pomóc ma materiał pobrany od zakażonych pacjentów.
Od sierpnia ubiegłego roku Laboratorium PANgen działające przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN prowadzi diagnostykę boreliozy testami serologicznymi. Testy można wykonać prywatnie jak i na skierowanie otrzymane przez lekarza rodzinnego – do czego zachęcamy. Szybkie zdiagnozowanie zakażenia oznacza szybsze wdrożenie leczenia oraz zapobiega cichemu rozwojowi choroby.
Accessibility Tools