Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów XIII edycji „Nagrody Miasta Poznania” za wyróżniające się prace magisterskie i doktorskie znalazły się trzy prace z ICHB PAN. Laureatami zostali: mgr Karolina Borak (Majcherek), dr Dominik Lewandowski i dr Karol Czubak.
Zamierzeniem autorki było przeprowadzenie badań nad niekodującymi RNA, strukturalnych aspektach BC200 RNA oraz jego ekspresji w nowotworach w obrębie mózgu. Badaczka, by zrozumieć funkcje BC200 RNA, postanowiła określić jego strukturę. Wykazała, iż istnieje związek pomiędzy poziomem ekspresji BC200 a stopniem złośliwości guzów mózgu. Badane RNA może odgrywać dużą rolę w procesie diagnostycznym i prognostycznym chorób nowotworowych mózgu. Rozprawa wpisuje się w nurt badań nad niekodującymi RNA, jest jednocześnie odpowiedzią na pytania dotyczące mechanizmu funkcjonowania ncRNA, a także na potrzebę udoskonalenia diagnostyki nowotworów glejowych mózgu i opracowania skutecznej terapii leczenia pacjentów.
Problematyka pracy jest niezwykle istotna ze względu na coraz częstszą zachorowalność na choroby roznoszone przez kleszcze pasożytujące, w tym przede wszystkim na boreliozę, która jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób zakaźnych w Polsce. Badania zawarte w niniejszej pracy doktorskiej mogą przysłużyć się ograniczeniu rozprzestrzeniania się infekcji B. burgdorferi. Szczepionka dla zwierząt zawierająca białko kleszcza TROSPA mogłaby być użyta w formie jadalnej i rozprzestrzeniona w lasach wśród dzikiej zwierzyny, zwierzęta bowiem stanowią największy odsetek nosicieli B. burgdorferi s.l. Zastosowanie szczepionki znacznie obniżyłoby straty wśród bydła, a także zminimalizowałoby ryzyko zachorowań na boreliozę wśród ludzi i zwierząt w naszym regionie. Potencjalna współpraca z wielkopolskimi firmami farmaceutycznymi, które pozwoliłyby na skomercjalizowanie wynalazku, wpłynęłaby pozytywnie na rozwój gospodarczy i naukowy regionu.
Tematyka badań autora obejmowała analizę zmienności genetycznej w raku płuca. Celem pracy była charakterystyka zmian liczby kopii DNA w obrębie wybranych genów kodujących białka jak i genów miRNA w genomie niedrobnokomórkowego raka płuca. Badania wskazują potencjalne nowe biomarkery usprawniające diagnostykę chorób nowotworowych, a także możliwe miejsca działania leków przeciwnowotworowych. Wykorzystanie proponowanych rozwiązań do wykrywania mutacji, może przyczynić się do polepszenia skuteczności doboru terapii przeciwnowotworowej dla pacjentów chorujących na raka płuca. Praca ma potencjał aplikacyjny, może przysłużyć się pacjentom z Poznania, jak i całego kraju.
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 10 kwietnia, a nagrody wręczali Prezydent Jacek Jaśkiewicz i Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Serdecznie gratulujemy!
Accessibility Tools