Ceremonia wręczenia tytułu odbyła się 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta, zwołanej w imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła.
Prof. Legocki został 28. honorowym obywatelem Poznania. Wśród dotychczasowych laureatów tytułu znaleźli się m.in.: papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka.
Tytuł honorowego obywatela Poznania został przyznany w uznaniu dla dorobku naukowego profesora i jego zasług dla rozwoju poznańskiego środowiska naukowego.
Jak podkreślił w niedzielę przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, prof. Legocki należy do najwybitniejszych poznańskich i polskich uczonych.
– Dziękuję za honorowe obywatelstwo mojego miasta. Jego patroni, święci Piotr i Paweł, pozyskali dla społecznej pracy w tym mieście światłych włodarzy, znakomitych rektorów poznańskich uczelni, doskonałych dyrektorów placówek badawczych powiedział prof. Andrzej Legocki po odebraniu tytułu.
O przyznawaniu tytułu…..
Pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Poznania po odzyskaniu niepodległości był Ignacy Jan Paderewski. W dwudziestoleciu międzywojennym tytuł ten otrzymali jeszcze Wojciech Trąmpczyński i Cyryl Ratajski. W okresie powojennym tytułu nie przyznawano. Powrócono do tej tradycji w 1991 r., po przywróceniu w naszym kraju demokratycznego samorządu.
Lista Honorowych Obywateli Miasta Poznania
Honorowe Obywatelstwo przyznawane jest osobom fizycznym za wyjątkowe zasługi dla Poznania i Polski.
Wyróżnienia honorowe nadaje Rada Miasta w drodze uchwały, a stosowne propozycje w tej sprawie mogą zgłaszać: Prezydent Miasta, Przewodniczący Rady Miasta, radni lub komisje Rady Miasta, po zasięgnięciu opinii klubów radnych działających w Radzie Miasta Poznania.
Wręczenie honorowych wyróżnień odbywa się zazwyczaj podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca w dzień Patronów Poznania – Świętych Piotra i Pawła.
Accessibility Tools