Profesor Mariusz Jaskólski nominowany do Nagrody Heisiga

Z dumą informujemy, że Profesor Mariusz Jaskólski został nominowany do Nagrody Heisiga, jednej z najwyższych naukowych nagród finansowych w Polsce. Nagrodę, ustanowioną w grudniu 2020 roku, przyznaje raz na 2 lata Uniwersytet Wrocławski badaczce lub badaczowi pracującemu w Polsce, którego dorobek w skali nauki światowej jest uznawany za wybitny i nowatorski w swojej dziedzinie. Fundatorem jest prof. Norbert Heisig – niemiecki lekarz, filolog klasyczny oraz działacz społeczny, założyciel i wieloletni prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszym laureatem Nagrody Heisiga, w roku 2021, został prof. Jan Potempa, biochemik i mikrobiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w uznaniu za odkrycie biochemicznych mechanizmów związku bakteryjnych chorób przyzębia z reakcjami autoimmunologicznymi.

Profesor Jaskólski został nominowany w kategorii nauk chemicznych, za badania strukturalne białek o dużym znaczeniu dla rozwoju medycyny i wkład w udoskonalenie metod krystalografii rentgenowskiej. W pierwszym etapie II edycji konkursu reprezentanci dwudziestu krajowych uczelni wyłonili ośmiu kandydatów, z których trzech nominowano do Nagrody. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone 2 października 2023 roku.

Skip to content