Wykład prof. Sofii Kirke Forslund

W czwartek, 14 grudnia, o godzinie 11:00, będziemy gościć prof. Sofię Kirke Forslund z Uniwersyteckiego Szpitala Charité w Berlinie, w Niemczech, która wygłosi wykład pt. “Tracing drug and diet influences from multi-omics cohort data“.

Prelekcja odbędzie się w j. angielskim, w dużej sali wykładowej ICHB PAN. Będzie też możliwość połączenia online:

https://zoom.us/j/97899605941
Identyfikator spotkania: 978 9960 5941

Kod dostępu: 627651

Streszczenie: Ludzki mikrobiom jelitowy, pełniący rolę mikrosrodowiska wewnętrznego w komunikacji z gospodarzem i otoczeniem zewnętrznym, które gospodarz zamieszkuje, wpływa na ryzyko zdrowotne oraz skutki chorób na przestrzeni życia w różnorodny sposób. Może też leżeć u podstaw zindywidualizowanych reakcji na te same czynniki ryzyka i terapie. Wpływ wielu leków, nie tylko antybiotyków, na skład mikrobiomu jelitowego stanowi wyzwanie dla badań dotyczących roli mikrobiomu w zdrowiu i chorobie, a także w procesie rekonwalescencji. Opracowaliśmy statystyczne procedury uwzględniające takie efekty, a także służące do badania związków między stosowaniem leków a stanem mikrobiomu, zarówno w ujęciu przekrojowym, jak i podłużnym. Dzięki ich zastosowaniu możemy dokładniej ocenić rolę mikroflory jelitowej w skuteczności interwencji dietetycznych, takich jak głodzenie. W tym wykładzie przedstawiam wyniki naszej pracy w kontekście kilku ostatnich badań i omawiam potencjalne implikacje tych wyników.

Prof. Forslund jest autorką ponad 80 publikacji, które mają już ponad 5 200 cytowań, a jej indeks H wynosi 26. Profesor Forslund została zaproszona przez dr Łukasza Przybyła.

Skip to content