Dofinansowanie ze środków budżetu państwa
Deklaracja dostępności
dr hab. Jacek Kolanowski Kierownik jacek.kolanowski@ibch.poznan.pl tel. wew. 1165
dr Michał Gładysz Koordynacja administracyjna
dr Dorota Kwiatek Kierownik Pracowni
dr Volodymir Cherkas Starszy Specjalista
dr Joanna Kosman starszy specjalista chemik
dr Krzysztof Żukowski starszy specjalista chemik
mgr Natalia Karczewska biolog
mgr Monika Pyc specjalista biolog
dr Dorota Jakubczyk Kierownik Pracowni
dr Leszek Błaszczyk adiunkt
dr hab. Tomasz Ostrowski adiunkt
dr Magdalena Derbis asystent
dr Grzegorz Framski główny specjalista ds. środowiskowej aparatury badawczej
mgr Masroor Khan doktorant
Piotr Michałowski doktorant
Centrum Biologii Chemicznej ERIC to platforma akademicka z zaawansowaną infrastrukturą badawczą, która pomaga użytkownikom ze środowisk akademickich i przemysłowych identyfikować nowe narzędzia molekularne i związki bioaktywne oraz mechanizmy ich działania do badań i/lub jako punkt wyjścia do rozwoju produktów (np. leków, nutraceutyków, agrochemikaliów i tym podobnych). Centrum składa się z Pracowni Testów i Obrazowania Molekularnego oraz Pracowni Chemii Medycznej. Centrum jest też certyfikowanym partnerem European Research Infrastructure Consortium ERIC.
Centrum Biologii Chemicznej ERIC oferuje dostęp do infrastruktury i ekspertyzy w zakresie wysokoprzepustowych badań przesiewowych, mikroskopii wysokoprzepustowej i ultra-super-rozdzielczej oraz chemii medycznej. Jest m.in. częścią POL-OPENSCREEN – Polskiej Platformy Infrastruktury Skriningowej dla Biologii Chemicznej oraz międzynarodowego konsorcjum EU-OPENSCREEN-ERIC, które współpracuje z użytkownikami na całym świecie w celu identyfikacji biologicznie aktywnych cząsteczek i identyfikacji mechanizmów ich działania. Centrum realizuje swoje prace badawcze i badawczo-rozwojowe w trzech obszarach: Platforma skriningowa - oferuje dostęp do ekspertyzy i infrastruktury w zakresie opracowywania testów molekularnych oraz wykonywania wysokoprzepustowych badań przesiewowych. Dzięki miniaturyzacji, automatyzacji i zaawansowanej ekspertyzie naukowo-badawczej, laboratorium może testować aktywność biologiczną setek tysięcy związków chemicznych (np. w ramach biblioteki EU-OPENSCREEN czy też dowolnej biblioteki użytkownika). Oferuje wsparcie merytoryczne w planowaniu oraz przeprowadzaniu badań przesiewowych, opartych na technikach biochemicznych i komórkowych. Platforma skriningowa posiada również sprzęt do wysokoprzepustowego obrazowania (w tym obrazowania wieloparametrycznego, np. techniką cell painting) i oferuje pomoc przy analizie danych obrazowych. Platforma obrazowania molekularnego - jest częścią projektu NEBI - Narodowe Centrum Badań Obrazowych w Naukach Biologicznych i Biomedycznych. Platformę stanowi przede wszystkim jeden z zaledwie kilku dostępnych na świecie systemów mikroskopii ultra-super-rozdzielczej – MINFLUX znajdujący się w ICHB PAN. Technologia ta pozwala na obrazowanie fluorescencyjne z rozdzielczością poniżej 2 nm. Nasz system MINFLUX łączy w sobie najwyższej jakości technologie obrazowania w super-rozdzielczości tj. STED i Minflux wraz z innymi zaawansowanymi technologiami mikroskopowymi (m.in./ FLIM czy FCS). Platforma oferuje dostęp do ekspertyzy w zakresie wykonywania eksperymentów z wykorzystaniem powyższych technik mikroskopowych, analizy obrazu jak i pomoc merytoryczną w planowaniu i realizacji projektów. Platforma chemii medycznej - oferuje dostęp do ekspertyzy i infrastruktury do badań z zakresu chemii medycznej, w tym do optymalizacji związków bioaktywnych, tzw. „hit to lead”, za pomocą projektowania chemioinformatycznego oraz syntezy chemicznej, semi-syntezy, biokatalizy i biosyntezy dedykowanych bibliotek związków, które są szczególnie trudne do zsyntezowania za pomocą klasycznych metod. Ponadto, platforma oferuje pomoc w dobieraniu już istniejących bibliotek związków do testów bioaktywności oraz zautomatyzowaną izolację, oczyszczanie i charakterystykę związków pochodzących z materiału biologicznego lub reakcji enzymatycznych. Laboratorium specjalizuje się w biosyntezie analogów produktów naturalnych.
Dostępne technologie: Typy testów
Rodzaje prac B+R
Dostępne technologie:
Optymalizacja związków typu "Hit to lead"
Bio-produkcja
Detekcja i analiza, m.in.:
Automatyzacja procesów, m.in.:
Wybrane projekty, dla których zadania sa w trakcie realizacji w Centrum (Selected projects with tasks currently carried out in the Centre)
Wybrane projekty, dla których zrealizowano zadania w Centrum (Selected projects with tasks carried out in the Centre)
Strategiczne projekty rozwoju infrastruktury (strategic projects for the development of the infrastructure)
Accessibility Tools