Dofinansowanie ze środków budżetu państwa
Deklaracja dostępności
W ostatnich dniach 2024 w obrębie Działu Wsparcia Badań powołany został Welcome Point, do zadań którego należy:1. Wsparcie pracowników i doktorantów cudzoziemców w procesie relokacji i podczas pobytu w Polsce w zakresie: a) pomocy w skompletowaniu dokumentów wymaganych do uzyskania wizy oraz karty pobytu, b) pomocy w znalezieniu zakwaterowania podczas pobytu w Polsce, c) pomocy przy formalnościach, w tym urzędowych, związanych z pobytem (między innymi: uzyskanie numeru PESEL, założenie konta w banku, uzyskanie polskiego numeru telefonu, pomoc w zapisaniu dziecka do szkoły/przedszkola, pomoc w uzyskaniu świadczeń socjalnych i społecznych) pracowników oraz osób im towarzyszących na terytorium Polski. 2. Koordynowanie współpracy między jednostkami wewnętrznymi ICHB PAN w zakresie działań wspierających cudzoziemców. 3. Współpraca z Grupą Roboczą ds. HR Excellence in Research w ICHB PAN w zakresie realizacji działań w ramach strategii umiędzynarodowienia i Planu Działań HR Excellence (Action Plan). 4. Współpraca z organizacjami wspierającymi umiędzynarodowienie nauki, w tym z siecią Euraxess. 5. Monitorowanie bieżących trendów w zakresie umiędzynarodowienia jednostek naukowych. 6. Raportowanie realizacji działań Dyrekcji ICHB PAN oraz uprawionym jednostkom zewnętrznym. Kontakt do Welcome Point: psu@ibch.poznan.pl, kchojnacka@ibch.poznan.pl, mprzybyl@ibch.poznan.pl
19 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. HR Excellence, podczas którego omówiono propozycję poszerzenia składu grupy, postępy w realizacji zadań z Planu Działań na 2024 r. Uzgodniono skład grup fokusowych z udziałem przedstawicieli badaczy R1–R4, dalsze kroki związane z badaniem ankietowym oraz zadania do wykonania w pierwszym kwartale 2025 r. Szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania dostępne jest w załączniku (pdf).
Poniżej publikujemy zaktualizowaną wersję Europejskiej Karty Naukowca, która od stycznia 2024 roku zastępuje dotychczasowy dokument „Europejska Karta Naukowca i Kodeks Postępowania przy Rekrutacji Naukowców”. Nowa wersja Karty została dostosowana do aktualnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego oraz ewolucji ścieżek kariery naukowej. Dokument ten stanowi załącznik II do Rekomendacji Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 roku , ustanawiających europejskie ramy mające na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości w Europie. Europejska Karta Naukowca to kompleksowy zbiór 20 zasad mających na celu wspieranie atrakcyjnych karier naukowych oraz promowanie doskonałości w badaniach i innowacjach w całej Europie. Zasady te są uporządkowane w czterech kluczowych filarach: 1. Etyka, integralność, równość płci i otwarta nauka 2. Ocena naukowców, rekrutacja i rozwój kariery 3. Warunki pracy i praktyki 4. Ścieżki kariery naukowej i rozwój talentów Dokument skierowany jest do wszystkich sektorów i dyscyplin, w tym nauk ścisłych, technologii, inżynierii, matematyki (STEM) oraz nauk społecznych i humanistycznych (SSH). Adresowany jest do szerokiego grona interesariuszy, w tym: • naukowców pracujących w instytucjach akademickich, publicznych i prywatnych organizacjach badawczych, • pracodawców i fundatorów naukowców w sektorze publicznym i prywatnym, • decydentów politycznych zaangażowanych w strategie dotyczące badań i innowacji. Więcej informacji, wraz z pełnym tekstem Europejskiej Karty Naukowca, dostępnych jest jako załącznik (TUTAJ).
29 października 2024 r. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. HR Excellence, podczas którego omówiono postępy w realizacji zadań z Planu Działań na 2024 r., w tym powołanie grup fokusowych z udziałem przedstawicieli badaczy R1–R4 oraz planowaną ankietę dotyczącą strategii HR Excellence i potrzeb szkoleniowych. Przedstawiono także propozycje tematów do planu szkoleń na 2025 r. oraz uzgodniono dalsze kroki związane z badaniem ankietowym. Szczegółowe sprawozdanie z tego spotkania dostępne jest w załączniku. (pdf)
18 września 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej w ramach wdrażania w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN strategii HR Excellence. Członkowie grupy omówili zadania do realizacji w 2024 roku. Ustalono działania konieczne do wykonania w związku z powołanie grup focusowych, przygotowania rocznego planu szkoleniowego oraz ankiet nt. wdrażania strategii HR Excellence. Kolejne spotkanie Grupy Roboczej zaplanowano na druga połowę października. Minutki ze spotkania są do pobrania (pdf).
Z przyjemnością informujemy o publikacji nowego Planu Działań dla Instytutu. Nowy plan uwzględnia zakończone już działania, zadania, które zostały przedłużone lub są w toku realizacji, a także wprowadza nowe inicjatywy, które będą realizowane w nadchodzącym okresie sprawozdawczym. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami. Plan działań 2024 (PDF).
30 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Grupy Roboczej w ramach wdrażania w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN strategii HR Excellence. Członkowie grupy dokonali szczegółowego przeglądu Planu Działań oraz omówili niezbędne aktualizacje. Ustalono działania konieczne przed wysłaniem zmodyfikowanego Action Planu do Komisji Europejskiej oraz przygotowanie ankiety dotyczącej wdrażania działań. Kolejne spotkanie Grupy Roboczej zaplanowano na pierwszy tydzień września. Minutki ze spotkania do pobrania (pdf).
Uprzejmie informujemy, że na podstawie Zarządzenia nr 23/06/2024 Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 czerwca 2024 r., został powołany nowy skład Grupy Roboczej oraz utworzono Komitet Sterujący ds. HR Excellence in Research. Aktualne składy osobowe Komitetu Sterującego i Grupy Roboczej prezentujemy poniżej. Komitet Sterujący ds. HR Excellence in Research: Julia Brzoska-Karwat – koordynator, dr Joanna Banasiak, mec. Ewa Bartoszek, dr hab. Magdalena Łuczak, prof. ICHB PAN, Dorota Nosal, p. Małgorzata Radwańska-Borucka, dr hab. Miłosz Ruszkowski, prof. ICHB PAN, Raneet Sen, dr hab. Michał Sobkowski, prof. ICHB PAN. Grupa Robocza ds. HR Excellence in Research: Agnieszka Konrad – przewodnicząca, dr Wanda Biała-Leonhard, dr Volodymyr Cherkas, Katarzyna Chojnacka, dr hab. Mariola Dutkiewicz, prof. ICHB PAN, Paweł Goderski, Maria Nalewaj, prof. dr hab. Anna Pasternak.
Obraz autorstwa stockgiu na Freepik
16 maja 2024 roku odbyło się wspólne spotkanie Grupy Roboczej i Komitetu Sterującego, na którym oprócz prezentacji nowych członków poszczególnych grup omówiono kwestie dot. raportu z wizyty na miejscu i dalszych kroków, które należy podjąć w związku z rekomendacjami zespołu oceniającego postępy wdrażania strategii HR Excellence in Research w ICHB PAN. Dokonano tez przeglądu aktualnego Planu Działań, omawiano konieczne modyfikacje i nowe zadania. Szczegóły spotkania są dostępne w notatce (pdf).
27 lutego 2024 Instytut odwiedziła komisja oceniająca stopień wdrożenia działań związanych z posiadaniem przez ICHB PAN status HR Excellence in Research. Skład komisji: Prof. Corina Barna (Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I”, Timișoara, Rumunia), Prof. Cinzia Sada (Università degli studi di Padova, Włochy) i Dr Conor O'Carroll (SciPol Services Ltd., Irlandia). Podczas całodniowej wizyty komisja przeprowadziła szereg rozmów z różnymi grupami pracowników Instytutu, zarówno doktorantami i naukowcami na różnych poziomach rozwoju kariery, jak i przedstawicielami Sekretariatu Naukowego i administracji, a także osobami zaangażowanymi w sprawy związane z etyką w nauce, równością płci czy przeciwdziałaniem mobbingowi. Na spotkaniu podsumowującym rozmowy komisja pozytywnie oceniła działania Instytutu w zakresie HR, choć zwróciła też uwagę na kwestie, które wymagają rozważenia. 18 kwietnia Instytut otrzymał formalny raport z wizyty i ocenę działań ICHB PAN od czasu uzyskania loga HR Excellence in Research w 2016 r. Komisja szczególnie doceniła poprawę systemu rekrutacji, wsparcie dla osób zaczynających pracę w Instytucie, wsparcie dla naukowców aplikujących o granty, właściwą politykę równości płci oraz poprawę środowiska pracy i organizację wydarzeń socjalnych. W raporcie znalazły się też wytyczne dotyczące dalszych działań Instytutu związanych ze statusem HR Excellence in Research. Zalecone zostało np. wyraźne rozdzielenie zadań pomiędzy Komitet Sterując a Grupę Roboczą ds. HR Excellence in Research, wprowadzenie czytelniejszych wskaźników wykonania zaplanowanych działań, zwiększenie nacisku na szkolenia dla naukowców, uzupełnienie informacji na stronach WWW czy opracowanie polityki uczciwości w badaniach oraz polityki otwartej nauki w Instytucie. Ogólna ocena przyznana Instytutowi w zakresie HR Excellence in Research to „Oczekiwanie na drobne modyfikacje”. Raport komisji został omówiony na zebraniu Komitetu Sterującego, które odbyło się 24 kwietnia. Zawarte w nim zalecenia zostaną ujęte w zmodyfikowanym planie działań ICHB PAN, który zostanie opracowany w najbliższych tygodniach.
Miło nam poinformować, że wraz z końcem lutego 2024 Komisja Europejska zaakceptowała przystąpienie Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN do sieci Euraxess - Researchers in Motion. ICHB PAN to 9. w Polsce instytucja członkowska w tej międzynarodowej organizacji. Euraxess wspiera mobilność międzynarodową i rozwój kariery naukowej. To również platforma, która ma na celu wzmacnianie współpracy międzynarodowej i wspieranie działań podejmowanych przez instytucje w ramach strategii HR Excellence in Research. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na portalu Euraxess https://euraxess.ec.europa.eu/. Znajdą tam Państwo oferty pracy i staży zagranicznych oraz narzędzia wspierające rozwój kariery zawodowej, poprzez dostęp do różnych form kształcenia. Osoby planujące staż zagraniczny mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat pracy i warunków życia w krajach docelowych. Dotychczas realizowane działania wspierające pracowników i doktorantów z zagranicy, w związku z ich relokacją i podjęciem pracy w ICHB PAN będą kontynuowane i rozwijane zgodnie z wytycznymi HR Excellence in Research oraz Euraxess. Przyjeżdżającym do Instytutu zagranicznym naukowcom i doktorantom doradztwa i pomocy udziela Dział Wsparcia Badań, którym kieruje Katarzyna Chojnacka (kontakt: psu@ibch.poznan.pl).
29 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie podsumowujące kilka lat wdrażania strategii HR Excellence w ICHB PAN. W wydarzeniu licznie udział wzięli pracownicy naukowi i doktoranci. Spotkanie rozpoczął dr hab. Michał Sobkowski, koordynator grupy roboczej ds. HR Excellence. W trakcie spotkania pan Paweł Goderski, członek grupy roboczej, przedstawił prezentację dotyczącą osiągnięć i wdrożonych działań od 2016 roku. Po prezentacji nastąpiła sesja pytań i odpowiedzi, podczas której uczestnicy mieli okazję zgłaszać pytania i dyskutować na temat przedstawionych informacji. Spotkanie zostało podsumowane przez dr hab. Magdalenę Łuczak, zastępcę dyrektora ds. naukowych oraz członkinię grupy roboczej. Prezentacja z tego wydarzenia (w dwóch wersjach językowych) dostępna jest tu: PDF.
Zarządzenie Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN z dnia 20 października 2021 roku w sprawie wprowadzenia Planu działań w zakresie równości płci w ICHB PAN. Plan na lata 2021-2025 ma na celu uczynienie z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN miejsca bezpiecznego dla wszystkich i działającego zgodnie z naczelnymi zasadami: ● wspierania równości; ● różnorodności; ● wolności od dyskryminacji; ● zapewnienia wszystkim swobody rozwoju naukowego, zawodowego i osobistego.
To już pięć lat odkąd Instytut Chemii Bioorganicznej PAN szczyci się wyróżnieniem HR Excellence in Research. W związku z tym przedstawiamy nowy, zaktualizowany Plan Działań, który stanowi część kolejnego raportu okresowego, jaki w tym roku przedstawiliśmy Komisji Europejskiej. Zgodnie z dotychczasową praktyką i wytycznymi z Komisji nowy plan obejmuje działania, które zostały już zakończone, takie które zostały przedłużone bądź są w toku, oraz nowe zadania, które zamierzamy zrealizować w kolejnych latach. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem "Plan Działań HR 2022".
Dobiegający końca kolejny okres sprawozdawczy dla wyróżnienia HR Excellence to także kolejna ankieta dotycząca wdrażania strategii HR w ICHB PAN. Ankieta zatytułowana „Survey on implementing the HR Excellence policy at IBCH PAS” także tym razem została przeprowadzona online, a odpowiedni formularz był dostępny dla pracowników od 8 do 30 kwietnia 2022 r. Poniżej przedstawiona została treść ankiety wraz z udzielonymi odpowiedziami. W ankiecie wzięło udział 70 respondentów „Wyniki ankiety HR 2022”.
Przedstawiamy Państwu dokument zatytułowany „Polityka OTM-R” (Open, Transparent and Merit-based Recruitment Policy), który stanowi zbiór zasad i procedur dotyczących rekrutacji pracowników i doktorantów w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Przez ostatnich kilka lat czyniono starania by wspomniane zasady i procedury były jak najprostsze i jak najbardziej klarowne dla osób, które chcą pozyskać nowych członków do swoich zespołów. Mamy nadzieję, że załączone wytyczne pomogą w sprawnym przeprowadzeniu całej procedury rekrutacyjnej, a przede wszystkim znalezieniu najodpowiedniejszych kandydatów. (pdf)
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udostępniło przetłumaczoną na język angielski ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywana też „Konstytucją dla Nauki” i „Ustawą 2.0”. Anglojęzyczna wersja Konstytucji dla Nauki jest kolejnym elementem wsparcia środowiska akademickiego we wdrażaniu ustawy, ułatwiającym prowadzenie i rozwijanie współpracy międzynarodowej.
W wyniku oceny śródokresowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN dotyczącej wdrożenia planu działań oraz strategii HR, Komisja Europejska zdecydowała się podtrzymać wyróżnienie HR Excellence in Research dla naszego Instytutu na okres 36 miesięcy, licząc od dnia 19 czerwca br. Dotychczasowe działania ICHB PAN w zakresie realizacji założonego planu zostały ocenione bardzo wysoko, a eksperci zarekomendowali ich kontynuowanie w nadchodzących latach.
W tym miejscu znajduje się kilka przydatnych wskazówek dotyczących pozwolenia na pobyt, opieki zdrowotnej oraz transportu. (pdf)
Zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowanym Planem Działań dla Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, który stanowi część złożonego przez nas raportu okresowego dotyczącego wdrażania strategii HR dla Instytutu. Nowy plan obejmuje działania, które zostały już zakończone, takie które zostały przedłużone bądź są w toku, oraz nowe zadania, które zamierzamy zrealizować w obecnym okresie sprawozdawczym. „Plan Działań HR 2019”
Ankieta dotycząca wdrażania polityki HR Excellence w ICHB PAN / Survey on implementing the HR Excellence policy at IBCH PAS została przeprowadzona od 30 listopada do 19 grudnia 2018 r. Do zebrania odpowiedzi wykorzystano wyłącznie formularz ankiety online firmy Google. Poniżej przedstawiona została treść ankiety wraz z udzielonymi odpowiedziami. W ankiecie wzięło udział 63 respondentów (pdf).
Szanowni Państwo! Od samego początku działalności Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN zwracano szczególną uwagę na kwestie rzetelności naukowej zarówno w zakresie prowadzonych badań, jak i kontaktów z partnerami naukowymi. Zdajemy sobie sprawę, że na naukowcach spoczywa szczególna odpowiedzialność zarówno w sensie naukowym, jak również społecznym. Zgodnie z przysięgą doktorską praca naukowa służy krzewieniu prawdy i nie jest prowadzona dla zysku, czy poklasku. Zachęcam zatem Państwa do lektury Kodeksu Etyki Pracownika Naukowego i potraktowania go jako uzupełnienia obowiązujących w Instytucie regulacji - wydanie drugie (pdf, 2017) - wydanie trzecie (pdf, 2020) prof. dr. hab. Marek Figlerowicz
Przy Polskiej Akademii Nauk działa komisja do spraw etyki w nauce, która jest wybierana spośród kandydatów zgłoszonych przez całe środowisko naukowe i akademickie. Komisja wyraża opinie w sprawach dotyczących naruszeń zasad etyki w nauce przez pracowników uczelni, jednostek naukowych Akademii oraz instytutów badawczych, w szczególności w postępowaniach prowadzonych przez komisje dyscyplinarne. Z własnej inicjatywy może kierować sprawy w tej kwestii do właściwych komisji dyscyplinarnych z zaleceniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Komisja prowadzi również działalność mającą na celu upowszechnianie standardów rzetelności badań naukowych.
Skład Komisji do Spraw Etyki w Nauce w kadencji 2023 - 2026: I. Przewodniczący Komisji do spraw etyki w nauce: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski, czł. rzecz. PAN II. Zastępca Przewodniczącego Komisji do spraw etyki w nauce: Prof. dr hab. Osman Achmatowicz III. Członkowie: Prof. dr hab. Barbara Bilińska, czł. koresp. PAN Prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler Prof. dr hab. Henryk Kozłowski, czł. rzecz. PAN Prof. dr hab. Paweł Łuków Prof. dr hab. inż. Czesława Rosik-Dulewska, czł. rzecz. PAN Prof. dr hab. Józef Szudy, czł. rzecz. PAN Ks. dr hab. Alfred Marek Wierzbicki
W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN działa Komisja Dyscyplinarna powołana w trybie przewidzianym w roz. 9, art. 110 oraz 111 Ustawy o Polskiej Akademii Nauk z dnia 30 kwietnia 2010 r., Dz. U. z 2018 r. poz. 1475, 1669. Komisja wyraża opinie w sprawach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej za rażące naruszenie obowiązków lub uchybienie godności pracownika nauki. Stanowi ona pierwszą instancję orzekającą w sprawach dyscyplinarnych pracowników naukowych lub badawczo-technicznych, zanim sprawy te trafią do drugiej instancji, którą stanowi Komisja dyscyplinarna do spraw pracowników naukowych i badawczo-technicznych jednostek naukowych przy Prezesie PAN. Komisja dyscyplinarna rozstrzyga samodzielnie wszelkie zagadnienia faktyczne oraz prawne i nie jest związana rozstrzygnięciami innych organów stosujących prawo, z wyjątkiem prawomocnego skazującego wyroku sądu oraz opinii komisji do spraw etyki w nauce.
KADENCJA 2023-2026: 1. prof. dr hab. Piotr Kozłowski 2. dr hab. Michał Sobkowski, prof. ICHB PAN 3. dr hab. Anna Urbanowicz, prof. ICHB PAN 4. dr hab. Krzysztof Kurowski 5. dr hab. Mariola Dutkiewicz, prof. ICHB PAN 6. mgr Anastasiia Zaremba 7. mgr Katarzyna Woźniak
W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN działa Rzecznik Dyscyplinarny, zgodnie ze statutem powołany przez Radę Naukową ICHB PAN. Rzecznik Dyscyplinarny przeprowadza postępowanie wyjaśniające, którego celem jest stwierdzenie, czy jest uzasadnione wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Rzecznik dyscyplinarny (kadencja 2023-2026) dr hab. Agnieszka Fiszer, prof. ICHB PAN
1. Regulamin konkursów na stanowiska pracowników naukowych. W ICHB zatrudnianie na stanowiska pracownikach naukowych odbywa się wyłącznie na drodze otwartych konkursów. Ich warunki opisane są w Regulaminie konkursów na stanowiska pracowników naukowych (pdf). 2. Regulamin konkursu na finansowanie badań młodych naukowców i doktorantów W ramach wdrażania zapisów Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, opracowano oraz wprowadzono w życie nowy Regulamin konkursu na finansowanie badań naukowych i/lub prac rozwojowych służących rozwojowi młodych naukowców, w tym uczestników studium doktoranckiego w ICHB PAN. Do najistotniejszych zmian należą: wprowadzenie obowiązku zachowania równowagi płci w komisji oceniającej wnioski projektowe; podkreślenie, iż ocenie podlega jedynie dorobek młodego naukowca lub doktoranta oraz zadania planowane w grancie, nie zaś jakiekolwiek inne kryteria, w tym narodowościowe, religijne, rasowe czy światopoglądowe; przyjęcie transparentnej karty oceny wniosku wraz zapisem o mocnych i słabych stronach wniosku, które w postaci informacji zwrotnej zostaną przekazane młodemu naukowcowi lub doktorantowi. Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny w jęz. polskim i angielskim (pdf)
Z radością informujemy iż Komisja Europejska przyznała Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk prestiżowe wyróżnienie HR Excellence in Research. Dzięki tej nagrodzie Instytut dołączył do grona kilkudziesięciu wyróżnionych placówek naukowych z Polski, które zapewniają doskonałe warunki zatrudnienia dla naukowców, stwarzając przy tym optymalną atmosferę do prowadzenia badań na najwyższym poziomie.
Przyznawanie loga jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w UE. Działania te mają przyczynić się do zwiększania liczby pracowników naukowych. KE wspiera w ten sposób instytucje wdrażające zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych do swoich wewnętrznych regulacji. Pierwszym krokiem na drodze do przyznania logo HR Excellence było podpisanie deklaracji poparcia dla zapisów Karty i Kodeksu przez Dyrektora Instytutu, następnie szczegółowy plan działań zmierzających do spełnienia wszystkich niezbędnych kryteriów został przekazany Komisji Europejskiej, a zwieńczeniem starań ICHB PAN jest ostateczna ewaluacja aplikacji wraz z pozytywną rekomendacją Komisji. Szczegółowe informacje w załącznikach:
Accessibility Tools