Dofinansowanie ze środków budżetu państwa
Deklaracja dostępności
Dr Agata Tyczewska, mgr Alicja Rzepczak, dr Daria Sobańska (z Pracowni Modelowych Organizmów Zwierzęcych) i prof. Kamilla Grzywacz (z Zakładu …
Zespół naukowców w składzie dr Agata Tyczewska (Pracownia Modelowych Organizmów Zwierzęcych), Prof. Tomasz Twardowski i dr Ewa Woźniak-Gientka …
25 stycznia 2023 r. odbyło się 131. posiedzenie plenarne Rady Naukowej ICHB PAN. Ponieważ było to pierwsze posiedzenie Rady Naukowej kadencji …
Zapraszamy na wykład RNA Salon Poznań, który poprowadzi dr Savani Anbalagan z Laboratorium Biochemii RNA Instytutu Biologii Molekularnej i …
Profesor Marta Szachniuk została wybrana do Rady Kuratorów Wydziału IV (Nauk Technicznych) Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2023-2026. Do …
Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa dr Weroniki Kotkowiak, mgr Caroliny Roxo i dr hab. Anny Pasternak, prof. ICHB PAN z …
14 grudnia w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (siedzibie Oddziału PAN w Poznaniu) odbyła się uroczystość immatrykulacji nowych doktorantów …
- Bardzo się cieszę, ze po trudnym okresie pandemicznym możemy znów się spotkać – w ten sposób Prof. Marek Figlerowicz, dyrektor ICHB PAN przywitał…
Zespół z Zakładu Bioinformatyki Strukturalnej ICHB PAN oraz Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej w składzie: dr hab. inż. Maciej Antczak,…
Blisko 7 mln zł z Narodowego Centrum Nauki pozyskali na swoje badania naukowcy z ICHB PAN. Do finansowania zakwalifikowano 5 projektów, trzy w …
Z przyjemnością informujemy o przyznaniu Nagrody Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN zespołowi w składzie: prof. dr hab. Michał …
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podjęło decyzję o przyznaniu finansowania na realizację projektów naukowych w XIII konkursie Programu LIDER. …
W dniach 24 i 25 listopada w Instytucie gościł dr Wojciech Galej z Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL, Grenoble, Francja). Dr …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe były organizatorami konkursu „Superbohaterowie w walce z …
W związku ze zbliżającym się upływem kadencji obecnej Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, mając na uwadze treść …
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Michał Jasiński, dr Joanna Banasiak, mgr inż. Tomasz Jamruszka oraz dr Aleksandra Pawela z Zakładu …
Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Zbigniew Warkocki, prof. IChB PAN, został wybrany przewodniczącym, a dr hab. Anna Kurzyńska-Kokorniak, …
W dniach 17 i 18 listopada w Instytucie gościł Gaël Cristofari, pełniący funkcję Research Director (odpowiednik profesora) w Instytucie Badań nad …
W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu organizowanego przez sieć JPND Understanding the Mechanisms for Non-Pharmacological Interventions, …
RNA Salon Poznan będzie kontynuowane w kolejnych latach! Inicjatywa, której celem jest wymiana naukowa oraz popularyzacja badań nad RNA została …
W dniach 3-4 listopada gościliśmy w Instytucie profesora Nikolausa Rajewsky’ego, światowej klasy specjalistę w badaniu funkcji RNA w rozwoju …
W dniach 3 i 4 listopada w naszym Instytucie gościć będziemy Profesora Nikolausa Rajewsky'ego z Max Delbruck Center w Berlinie. CV Profesora …
Pięcioro licealistów wygrało staże w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Dnia 25 października prof. Marek Figlerowicz, Dyrektor ICHB …
W dniach 20-21 października w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „RNA goes viral”. Poświęcona była …
Fundacja ICHB PAN zaprasza do uczestnictwa w konferencji naukowej „RNA goes viral”, która odbędzie się 20 i 21 października 2022 r. w formie …
W dniach 28-30 września, odbyła się organizowana przez ICHB PAN konferencja naukowa NeuroRNA „RNA Regulation in Brain Function and Disease”. Na …
Po raz pierwszy w historii Nagrodę Nobla z fizjologii lub medycyny uzyskał badacz zajmujący się przeszłością i to dość odległą. Svante Pääbo to …
30 września 2022 roku o godzinie 16:00, w całej Europie, rozpocznie się Noc Naukowców. Wśród organizatorów wydarzenia jest ICHB PAN wraz z …
8 września w Instytucie gościliśmy prof. Józefa Dulaka, światowej klasy specjalistę w dziedzinie biologii komórek macierzystych. Prof. Dulak jest …
Dr Jarosław Lewandowski, mgr inż. Alicja A. Komur, dr Daria Sobańska i prof. Rafał Ciosk z Zespołu Biologii Integratywnej ICHB PAN, we współpracy z…
Przypominamy, że do 16 września trwa rejestracja na międzynarodową konferencję NeuroRNA "RNA regulation in Brain Function and Disease" organizowaną…
Dr Daria Sobańska, mgr inż. Alicja A. Komur, dr Agnieszka Chabowska-Kita i prof. Rafał Ciosk (wszyscy z Zespołu Biologii Integratywnej ICHB PAN) są…
W dniach 27-29 października 2022 odbędzie się konferencja naukowa pt. „Nauki społeczne wobec kryzysu pandemii COVID-19”, której organizatorem jest …
5. sierpnia w Instytucie gościł dr Dawid Nowak, specjalista w dziedzinie biologii i genetyki nowotworów. Dr Nowak jest absolwentem Uniwersytetu …
Miło nam poinformować, że w konkursie SONATINA 6 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskał projekt Pani dr inż. Marii Rutkiewicz pt. „Zagadkowa…
Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję w sprawie kategoryzacji krajowych jednostek naukowych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przyznane…
Zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji NeuroRNA pt. "RNA regulation in Brain Function and Disease", która odbędzie się online …
Borelioza jest chorobą wieloukładową, wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi. Przenoszona jest przez kleszcze – szacuje się, …
Pod koniec kwietnia Rady Naukowe pięciu instytutów współprowadzących Poznańską Szkołę Doktorską Instytutów Naukowych Polskiej Akademii Nauk (PSD …
Na stronie RTF (Rethinking The Future) Awards opublikowano wyniki konkursu Global Architecture & Design Awards 2022. Jest to międzynarodowy …
W dniach 22 -24 czerwca w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa 1. Polska Konferencja Drożdżowa. W konferencji wzięło udział ponad 100 naukowców. …
26 czerwca, na parkingu przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, odbył się piknik rodzinny „Witajcie Wakacje”, który był okazją do plenerowych …
Plakat A3 Pobierz
Rozpoczął się nabór zgłoszeń kandydatur do Nagrody AgroBio Top, przyznawanej corocznie przez Kapitułę Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii …
Blisko 13,5 mln zł na 10 projektów z programów Narodowego Centrum Nauki pozyskali na swoje badania naukowcy z ICHB PAN. Środki uzyskano w …
Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu ogłosił wyniki X edycji konkursu na najlepszą publikację badawczą, która ukazała się w 2021 roku, a jej …
Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w dniu 7 czerwca 2022 roku zorganizował uroczystą, 100. sesję Zgromadzenia Ogólnego połączoną z …
W dniach 2 i 3 czerwca br. w Instytucie gościł światowej klasy specjalista w dziedzinie hematologii i onkogenomiki, dr Liran Shlush z Instytutu …
5 maja bieżącego roku nasz Instytut odwiedzili uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego Fundacji Ekos z Swarzędza. W czasie wizyty uczniowie …
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki konkursu START 2022, którego laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tysięcy złotych. …
Polska Akademia Nauk wraz z Narodową Akademią Nauk Stanów Zjednoczonych, w ramach programu wsparcia dla badaczy z Ukrainy, przyznały Pani dr …
Z przyjemnością informujemy, że w XVIII edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską i doktorską” jedno z czterech …
Stowarzyszenie branży kreatywnej International Awards Associate (IAA) opublikowało wyniki konkursu MUSE Creative and Design Awards 2022. Jest to …
Informujemy, że w dniu 14 kwietnia br. Rada Naukowa ICHB PAN nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie …
Miło nam poinformować, że w konkursie PRELUDIUM BIS 3 Narodowego Centrum Nauki 2 wnioski z naszego Instytutu otrzymały dofinansowanie. Nowe …
Pod hasłem „Limitless future of RNA therapeutics” 5 kwietnia w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu odbyło się pierwsze spotkanie …
W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi projektu stworzenia Genomicznej Mapy Polski (GMP) poniżej krótko przedstawiamy jego historię,…
W dniach 17 i 18 marca br. w Instytucie gościł prof. Gunter Meister z Uniwersytetu w Ratyzbonie. Wizyta była pierwszą w ramach nowej serii …
Zakończyła się realizacja projektu pt. „Eksploracja drugiej generacji analogów nukleotydów zawierających fosforosulfeno- lub fosforoselenoamidy …
Kilka dni temu w Nature Communications ukazała się publikacja pt. Secondary …
W środę, 16 marca odbyło się pierwsze w tym roku, 127. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN. Podobnie jak poprzednie posiedzenia i to odbyło…
Z końcem 2021 roku konsorcjum utworzone przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Wydział Historii i Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama …
Ogłoszenie o zamówieniu PN 547/202Pobierz SWZ PN 547/2022Pobierz JEDZ PN 547/2022Pobierz Formularz ofertowy PN 547/2022Pobierz …
Zakończyła się realizacja projektu pt. „Poszukiwania molekularnych mechanizmów progresji miażdżycy w przewlekłej chorobie nerek”. Projekt …
4 lutego, w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, została podpisana umowa, na…
Z przyjemnością informujemy, że absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, dr Katarzyna Klonowska, …
X edycja konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2021 r., której wiodącym autorem jest doktorant z Wielkopolski lub Ziemi …
Zapraszamy do wysłuchania wykładu profesora Marka Figlerowicza, czł. koresp. PAN, dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu pt.: …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN rozpoczyna realizację projektu pt. Międzynarodowa konferencja „RNA regulation in brain function and disease” …
Europejska Rada do Spraw Innowacji (European Innovation Council) opublikowała wyniki konkursu Pathfinder Open. Spośród 868 złożonych wniosków …
Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 Dyrektor ICHB PAN powołał: Zakład Chorób Rzadkich - kierownik: dr hab. Marzena …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowy zakład naukowyw obszarze bioobrazowania molekularnego za pomocą spektrometrii mas. W …
10 grudnia w Instytucie Chemii Bioorganicznej odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów doktorskich oraz immatrykulacji nowych doktorantów …
Prof. Agnieszka Kiliszek, dr Leszek Błaszczyk, dr Magdalena Bejger oraz prof. Wojciech Rypniewski (wszyscy z Zakładu Struktury i Funkcji Biomolekuł…
Pracownicy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu …
Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Barbara Uszczyńska-Ratajczak, prof, ICHB PAN, kierownik Zakładu Biologii Obliczeniowej Niekodującego RNA,…
Z ogromną radością informujemy, że Polska Akademia Nauk wybrała na swojego nowego członka-korespondenta prof. Marka Figlerowicza! Wybór ten jest …
Miło nam poinformować, że w konkursach Narodowego Centrum Nauki OPUS 21 i PRELUDIUM 20 do dofinansowania zakwalifikowano 11 wniosków naukowców ICHB…
Decyzją Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, mgr Magdalena Dąbrowska znalazła się w gronie tegorocznych laureatek, otrzymując …
Miło nam poinformować, że w konkursie MINIATURA 5 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskały kolejne dwa projekty z ICHB PAN: dr Agnieszki …
Miło nam poinformować, że Instytut Chemii Bioorganicznej PAN będzie pełnił rolę jednostki goszczącej dla dr Marii Dekaliuk, laureatki programu …
W tegorocznej edycji konkursu AgroBioTop laureatem został dr hab. Miłosz Ruszkowski, kierownik Zakładu Biologii Strukturalnej Eukariontów w ICHB …
Wsparcie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dla projektu „REGIONAL COVID-HUB” realizowanego przez ICHB PAN wraz z afiliowanym …
Informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN w dniu 29 października br. nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie…
Badania będą możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu niedawno przez Miasto Poznań, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółek Aquanet …
Informujemy, że 126. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 8 grudnia 2021 r.
Miło nam poinformować, że w konkursie MINIATURA 5 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskał projekt Pani dr inż. Wandy Białej-Leonhard pt. …
Konsorcjum utworzone przez Uniwersytet Gdański (lider), Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet w Bergen …
Miło nam poinformować, że w konkursie MINIATURA 5 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskały kolejne dwa projekty z ICHB PAN: dr. Damiana …
miło mam przedstawić nowy odcinek cyklu "RCIN.org.pl - Otwieramy zasoby nauki" poświęcony w całości Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN: …
Zebranie Ogólne Akademii Młodych Uczonych PAN wybrało dr. Jacka Kolanowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN na swojego nowego …
Zwiedzanie Poznania było czwartą wycieczką zorganizowaną w ramach programu NAWA Welcome to Poland. Dwudziestu pracowników i doktorantów Instytutu, …
Nasza naukowczyni, dr Dorota Jakubczyk udzieliła wywiadu na temat organokatalizy asymetrycznej, za które przyznano tegoroczną nagrodę Nobla z …
W środę 29 września 2021 odbyło się 125. plenarne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Rozpoczęło je uroczyste …
Harmonogram wizytacji PAN 9.00 – 9.30 Rozmowa z …
Przypominamy, że hasłem tegorocznej imprezy jest„SOS dla Ziemi”. Z kolei głównym mottem imprezy w 2021 roku będzie „W nauce nadzieja”. Jak zwykle …
Przed nami kolejna Noc Naukowców! Już 24 września odbędzie się kolejna edycja Nocy Naukowców. Tradycyjnie konsorcjum poznańskich uczelni i …
Odbyła się druga wycieczka w ramach programu NAWA Welcome to Poland. 16 pracowników i doktorantów Instytutu spoza Polski miało możliwość zwiedzania…
Miło nam poinformować, że w konkursie MINIATURA 5 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskał projekt Pana dr inż. Pawła Śledzińskiego pt. …
Odbyła się pierwsza wycieczka w ramach programu NAWA Welcome to Poland. 14 pracowników i doktorantów Instytutu spoza Polski miało możliwość …
Informujemy, że 125. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 29 września 2021 r.
Miło nam poinformować, że w konkursie SONATINA 5 Narodowego Centrum Nauki finansowanie uzyskały 2 projekty naukowców z ICHB PAN:* dr Urszula …
Informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN w dniu 22 lipca br. nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki …
Informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN w dniu 15 lipca br. nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki …
Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 lipca 2021 Dyrektor ICHB PAN powołał trzy nowe zakłady naukowe w Instytucie: Zakład Biologii …
29 czerwca w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym w działalności na rzecz …
23.06.2021 odbyło się 124. posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Rozpoczęło je uroczyste wręczenie dyplomów …
Sesja sprawozdawcza ICHB PAN odbędzie się w dniach 28-30 czerwca br. Ponieważ w ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie sesji, w tym …
W poniedziałek w poznańskiej siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez …
Informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN w dniu 26 maja br. nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki …
Dr hab. Agnieszka Fiszer została laureatką stypendium na krótkoterminowy staż badawczy EMBO Scientific Exchange Grant. W ramach projektu …
5 maja w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala XVIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Wśród nominowanych w kategorii Badania + Rozwój …
Informujemy, że 124. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 23 czerwca 2021 r.
Konsorcjum tworzone przez: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, wraz z afiliowanym przy nim Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, …
Z przyjemnością informujemy, że w XVII edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską i doktorską” jedno z …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowe zakłady naukowe w obszarze (1) biologii strukturalnej i (2) wirusologii molekularnej. W …
Decyzją Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, dr hab. Barbara Uszczyńska-Ratajczak (Kierownik Zakładu Biologii Obliczeniowej …
Informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN w dniu 7 kwietnia br. nadała stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie …
Z przyjemnością informujemy, że z dniem 1 kwietnia 2021 Dyrektor ICHB PAN powołał dwa nowe zakłady naukowe w Instytucie:* Zakład Biologii …
Dr Karolina Jarzyniak, Dr Joanna Banasiak, mgr inż. Tomasz Jamruszka, Dr Aleksandra Pawela, oraz Prof. Michał Jasiński wraz z kolegami z Czech i …
W środę, 17.03. odbyło się 123. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN. Podczas części zamkniętej m.in. powołano komisję habilitacyjną dr …
Miło nam powiadomić, że prof. Jacek Błażewicz otrzymał prestiżowe wyróżnienie Distinguished Scientist Chińskiej Akademii Nauk. Nagroda, …
Z dumą informujemy, że prof. Anna Pasternak i dr Weronika Kotkowiak wraz z współpracownikami zostały wyróżnione Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki …
28 lutego 2021 roku obchodzony jest Dzień Chorób Rzadkich. Celem święta jest podniesienie świadomości o chorobach rzadkich oraz ich wpływie na …
W dniach 15-19 marca 2020 roku na kanale YouTube odbędzie się 12. Edycja Tygodnia Mózgu. W ramach wydarzenia odbędzie się cykl wykładów, …
Od początku pandemii COVID-19 w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN prowadzone są prace związane z monitorowaniem zmienności genetycznej i …
Informujemy, że 123. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 17 marca 2021 r.
Zapraszamy na konferencję pt. „RNA goes viral” organizowaną z okazji 70-tych urodzinprof. dr. hab. Ryszarda Kierzka, która odbędzie się w dniach …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zaprasza naukowców posiadających stopień doktora lub równoważny do aplikowania w ramach prestiżowego programu …
Z dumą i radością informujemy, że dnia 4 stycznia 2021 r. Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dr hab. Elizie Wyszko, …
Wydawnictwo Elsevier powołało nowe czasopismo naukowe, "EFB Bioeconomy Journal", będące oficjalnym czasopismem European Federation of …
Publikacja zespołu prof. Piotra Kozłowskiego z Zakładu Genetyki Molekularnej, w składzie: dr Paulina Gałka-Marciniak, dr Martyna Urbanek-Trzeciak, …
Zespół naukowczyń i naukowców z ICHB PAN, przy współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, stworzył test różnicujący COVID-19 i grypę - …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN po raz piąty został laureatem Nagrody Kryształowej Brukselki! W tym roku Kryształowe Brukselki trafiły do …
15 grudnia 2020 roku ukazało się stanowisko zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie PAN: Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu …
Narodowe Centrum Nauki opublikowało wyniki konkursu MINIATURA 4. Finansowanie w wysokości ok. 50 000 zł na pojedyncze działania naukowe otrzymało …
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Tomasz Twardowski (Zakład Biosyntezy Białka) został powołany na Honorowego Przewodniczącego Komitetu …
Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński, nagrodził pięciu badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki za wybitne osiągnięcia …
Dr Jacek Kolanowski został wybrany na prezesa Young Academies Science Advice Structure (YASAS). Celem organizacji jest przystąpienie do …
W rywalizacji o tegoroczną Nagrodę Kryształowej Brukselki, ICHB PAN znalazł się w gronie 5 instytutów PAN nominowanych do nagrody w kategorii …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wraz z afiliowanym przy nim Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz Instytutem Biologii …
Z satysfakcją informujemy, że pierwszy polski test MediPAN COVID SARS-CoV-2 opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zdobył 1 miejsce w …
W ramach projektu zatytułowanego „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki” (POIR.04.02.00-30-A004/16), współfinansowanego przez Unię …
Z przyjemnością informujemy, że dr hab. inż. Maciej Antczak (Zakład Bioinformatyki) otrzymał Nagrodę Wydziału IV Nauk Technicznych PAN za wybitne …
Z dumą informujemy, że sześcioro naukowców z ICHB PAN zostało uhonorowanych Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie …
Miło nam poinformować, że 5 projektów naukowców z ICHB PAN uzyskało finansowanie w konkursie OPUS 19 Narodowego Centrum Nauki: prof. Anna …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowe zakłady naukowe w obszarze (1) mikrobiologii strukturalnej, …
Informujemy, że 122. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 16 grudnia 2020 r.
0.10.2020 na stronie internetowej Banku Millennium opublikowano „Indeks Millennium 2020 – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Celem raportu jest …
Z dumą informujemy, że prof. Marek Figlerowicz został uhonorowany Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w zakresie …
23 października 2020 roku zespół w składzie: mgr Paulina Bierwagen, dr Kamil Szpotkowski, prof. dr hab. Mariusz Jaskólski oraz dr Anna Urbanowicz …
19 października 2020 roku odbyło się XVI Forum Rynku Zdrowia, podczas którego ogłoszono Laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2020. Wyróżnienia te …
Przedstawiamy AGAMEDE – przełomową technologię Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN opracowaną we współpracy z partnerami: Mitsubishi Electric, …
Nasza naukowczyni dr. Dorota Jakubczyk z Zakładu Sond Molekularnych i Proleków w radiu Afera przedstawiła sylwetki tegorocznych noblistek w …
W dniu 30 września 2020 r. odbyło się 121. plenarne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Podczas części zamkniętej …
Wśród 70 najlepszych infrastruktur zakwalifikowanych do Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej znajduje się aż 11 przedsięwzięć współtworzonych …
Przejdź do dokumentu
Zespół naukowców w składzie: Prof. Tomasz Twardowski, dr Ewa Woźniak z Zakładu Biosyntezy Białka oraz dr Agata Tyczewska z Pracowni Modelowych …
Informujemy, że 121. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 30 września 2020 r.
Zespół z Pracowni Bioinformatyki pod kierunkiem dr Anny Philips prowadzi projekt pt. „Mapa Mikrobiomu …
Na łamach najnowszego (17-23.08.20) wydania Newsweeka Dr Paweł Zmora z Zakładu Chemii i Biologii Strukturalnej Kwasów Nukleinowych rozmawiał o …
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2020 roku, na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za zasługi w …
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnął kolejny konkurs w ramach programu Diamentowy Grant. W tym roku przyznano ok. 14 mln zł na …
Z dumą informujemy, że Prezydent RP odznaczył sześcioro naukowców stanowiących trzon Wirusowej Grupy Wsparcia ICHB PAN: Krzyż Komandorski Orderu…
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN "SONATINA 4", dr Nicoletta Makowska otrzymała finansowanie na realizację projektu pt. "Geny …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN "ETIUDA 8", mgr Magdalena Dąbrowska otrzymała finansowanie na realizację projektu pt. …
Zakończyła się realizacja międzynarodowego projektu "Innowacyjna technologia przetwórstwa rzepaku do żywienia drobiu", finansowanego przez NCBiR w …
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało oświadczenie, w którym zdementowało informację o planowanej likwidacji Polskiej Akademii Nauk. W …
Z dumą i radością informujemy, że dnia 11 maja 2020 r. Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dr. hab. Michałowi …
Dnia 01.07.2020, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa zgodnych z procedurą przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, …
Rozstrzygnięto tegoroczny Konkurs o Nagrodę Naukową Miasta Poznania oraz o Stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego. …
Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów, którym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał 3-letnie stypendia dla młodych naukowców …
Na antenie TVP HISTORIA, w niedzielę 31 maja 2020 roku o godzinie 17:10 odbędzie się premiera filmu popularnonaukowego pt. „Z otchłani pradziejów".…
Informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał prof. Marka Figlerowicza w skład 12-osobowego Komitetu Polityki Naukowej …
Z przyjemnością informujemy, że Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę eksperymentalną otrzymali…
Miło nam poinformować, że 9 projektów naukowców z ICHB PAN uzyskało finansowanie w konkursach Narodowego Centrum Nauki: Konkurs OPUS 18* …
Informujemy, że trójka naszych naukowców – prof. dr hab. Mariusz Jaskólski, prof. dr hab. Elżbieta Kierzek i dr Paweł Zmora otrzymali finansowanie …
Z dumą i radością informujemy, że dnia 10 marca 2020 r. Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dr. hab. Pawłowi …
Informujemy, że w kwietniu br. działalność Wirusowej Grupy Wsparcia ICHB PAN została sformalizowana przez powołanie Pracowni Diagnostyki …
Droga i Wspaniała Wirusowa Grupo Wsparcia!Niestety, obecnie nie mogę spotkać się z Wami wszystkimi osobiście, stąd postanowiłem przesłać tych kilka…
Uprzejmie informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowił przekazać nam środki na produkcję pierwszych 100 000 testów na …
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 1 kwietnia 2020 roku zmarł prof. dr hab. Jacek Gawroński, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, …
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz koniecznością rozszerzenia diagnostyki zakażeń koronawirusem, za aprobatą wojewody wielkopolskiego, …
Dnia 26.02.2020 odbyło się 119. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN. Podczas spotkania rekomendowano dr hab. Elizę Wyszko do nadania tytułu…
W tym roku, po raz pierwszy, 19 lutego będzie kojarzony nie tylko z urodzinami Mikołaja Kopernika, ale również jako dzień osiągnięć polskich …
Miło nam poinformować, że prof. Rafał Ciosk uzyskał finansowanie w konkursie Narodowego Centrum Nauki MAESTRO 11 na realizację projektu pt. "Torpor…
W imieniu Diecezji Płockiej oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk uprzejmie informujemy, że przy okazji prac …
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskali:* 17.12.2019. - dr Dariusz Brzeziński (Zakład Krystalografii - Centrum …
Informujemy, że doroczna sesja sprawozdawcza ICHB PAN odbędzie się 2-3 kwietnia 2020 r. w Bagatelce koło Miłosławia
W dniu 26 stycznia br. w wieku 72 lat, zmarł w Wilmington, Delaware, USA,Dr Jan Antoni Rafalski. Absolwent wydziału chemii Uniwersytetu im. …
Z satysfakcją informujemy, że wśród 5 projektów wybranych do dofinansowania w 3 konkursie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr Jolanta Brzezińska otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego …
Informujemy, że 118. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 18 grudnia 2019 r.
Na podstawie § 12 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu OPUS 17 znalazło się troje naszych naukowców.Prof. dr hab. Ryszard Kierzek otrzymał …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr inż. Dorota Magner otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego …
Zapraszamy na międzynarodową konferencję pt. „Fascinating world of bioorganic chemistry", która odbędzie się w Instytucie w dniach 12 - 13 …
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w kwietniu br., po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 1 listopada …
Z satysfakcją informujemy, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nadała naszemu Instytutowi uprawnienia do nadawania stopnia doktora …
Informujemy, że dr Takahi Miki uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Stopień …
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskali:* 26.09. - dr Agnieszka Fiszer (Zakład Biomedycyny …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu MINIATURA 3 znalazło się troje naszych naukowców.Dr Agnieszka Witkowska otrzymała …
Z przyjemnością informujemy, że w gronie finalistów 19 edycji Nagród Naukowych tygodnika "Polityka" w dziedzinie nauk technicznych znalazł się dr …
Informujemy, że 117. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w środę 6 listopada 2019 r.
Informujemy, że rozpoczęła się procedura wyborów członków komitetów naukowych działających przy Polskiej Akademii Nauk. Uprawnieni do kandydowania …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr Paulina Żydowicz-Machtel otrzymała finansowanie na realizację działania …
Z przyjemnością informujemy, że wniosek Pani dr Moniki Piweckiej, złożony w ramach drugiego naboru programu Polskie Powroty ogłoszonego przez NAWA,…
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu BEETHOVEN LIFE 1 na polsko-niemieckie projekty badawcze, współorganizowanym przez NCN oraz niemiecką …
Z satysfakcją informujemy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) przyznała Instytutowi środki na realizację projektu pt. „Zwiększenie …
Komisja Konkursowa powołana przez Radę Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN ogłasza nabór kandydatów na stanowisko dyrektora …
Informujemy, że 116. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się we wtorek 24 września 2019 r.
Uprzejmie informujemy, że MNiSW ogłosiło nowy wykaz czasopism punktowanych. Do pobrania PDF (32 MB) lub XLSX (7 MB).
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN "ETIUDA 7", pani mgr inż. Kalina Wiatr (Zakład Neurobiologii Molekularnej) otrzymała finansowanie …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić jedną lub dwie nowe pracownie działające w obszarze bioinformatyki/chemii obliczeniowej i …
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały:* 16.04. - dr hab. inż. Aleksandra Świercz (Pracownia Genomiki)…
Z przyjemnością informujemy, że 27 czerwca br. podczas 139. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN dr Jacek Kolanowski, kierownik Zakładu Sond …
Serwis "Forum Akademickie" opublikował artykuł omawiający obszerne opracowanie pt. „Analizy aktywności publikacyjnej i grantowej PAN”, której …
Uprzejmie informujemy, że 1 lipca br Pełnomocnikiem Dyrektora ds. PCSS został dr Cezary Mazurek, a jego zastępcą jest dr hab. Krzysztof Kurowski. …
Z satysfakcją informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Instytutowi dotację celową w wysokości 3,5 mln zł na projekt pt. …
Z dumą informujemy, że Komisja Europejska podczas ewaluacji działań ICHB PAN dotyczących dostosowania naszych standardów HR dla naukowców do norm …
Miło nam poinformować, że w tegorocznym konkursie Miasta Poznania o stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego jednym z …
Informujemy, że 115. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w poniedziałek 24 czerwca 2019 r.
Miło nam poinformować, że w konkursie Oddziału PAN w Poznaniu na najlepszą pracę badawczą w 2018 roku główną nagrodę w obszarze nauk biologicznych …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN OPUS 16, SONATA 14 oraz PRELUDIUM 16 znalazło się sześcioro pracowników Instytutu.dr …
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów opublikowała wykaz instytucji naukowych i ich uprawnień zgodnie z nową klasyfikacją dziedzin …
Informujemy, że pięć instytutów PAN środowiska poznańskiego zawarło umowę dotyczącą powołania Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów …
Z przyjemnością informujemy, że w XV edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską i doktorską” jedną z trzech …
Z dumą informujemy, że Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) wybrała prof. Annę Pasternak do reprezentowania jednego z …
Informujemy, że 114. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN odbędzie się w czwartek 30 maja 2019 r.
W kwietniowym zeszycie Acta Crystallographica Section B Structural Science, Crystal Engineering and Materials (IF 6,5) ukazał się artykuł zespołu …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowe zakłady naukowe w obszarze (1) chemii biomateriałów, (2) chemii związków aktywnych …
Miło nam poinformować, że publikacja pt. "qEva-CRISPR: a method for quantitative evaluation of CRISPR/Cas-mediated genome editing in target and …
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w sobotę 30 marca zmarła Prof. dr hab. Bożenna Golankiewicz. Była związana z naszym Instytutem od chwili …
Miło nam poinformować, że dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka z dniem 25 marca 2019 roku została redaktorem naczelnym Postępów Biochemii.Postępy …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr Julia Misiorek otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. …
Informujemy, że 113 posiedzenie plenarne Rady Naukowej ICHB PAN zaplanowane jest na 4 kwietnia 2019 r., natomiast doroczna sesja sprawozdawcza ICHB…
Informujemy, że decyzją Pana Dyrektora - prof. Marka Figlerowicza w miesiącu lutym br. zostały powołane nast. zespoły doradcze ICHB PAN: ds. …
Doktor Agnieszka Fiszer, laureatką prestiżowego stypendium Rządu Francuskiego na pobyty badawcze. Staż badawczy realizowany będzie w Institute of …
Z przyjemnością informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN nadała stopień doktora habilitowanego:16 listopada 2018: dr Katarzynie Pachulskiej-Wieczorek …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN SONATA BIS 8, pani dr Monika Piwecka otrzymała finansowanie na realizację projektu badawczego pt. …
Z satysfakcją informujemy, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nadała naszemu Instytutowi uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk …
Miło nam poinformować, że w ramach IX edycji Programu LIDER, pani dr Lucyna Budźko uzyskała finansowanie projektu pt.: …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr Joanna Romanowska otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt.…
Apel o stanowcze odrzucenie mowy nienawiści, która wywiera destrukcyjny wpływ na ludzką świadomość i pobudza do przemocy.Protest przeciwko wszelkim…
Zapraszamy do lektury artykułu dotyczącego prac zespołu dr hab. Marty Olejniczak, prof. ICHB PAN z Zakładu Inżynierii Genomowej, dotyczący …
W dniach 23-25 września 2019 w Krakowie odbędzie się 7 edycja konferencji Central European Congress of Life Sciences Eurobiotech, której jednym z …
Informujemy, że Dyrektor ICHB PAN powołał Zespół Transkryptomiki Funkcjonalnej, a jej kierownikiem została dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka, prof. …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, finansowanie działań badawczych otrzymali kolejni naukowcy z naszego Instytutu. …
Nic w tym dziwnego, wszak odbywała się z okazji dwóch niezwykle ważnych wydarzeń: 100-lecia urodzin Profesora Macieja Wiewiórowskiego, …
Miło nam poinformować, że Ireneusz Stolarek oraz Michał Stelmaszczuk - doktoranci naszego Instytutu zostali wyróżnieni na III Kongresie BIO2018.* I…
Miło nam poinformować, że w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Narodowego Centrum Nauki - OPUS 15 finansowanie swoich badań otrzymali: dr hab. …
Zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Interdysciplinary Approaches to Complex Biological Systems”, która odbędzie się w …
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr inż. Małgorzata Marcinkowska-Swojak otrzymała finansowanie działania …
Szanowi Państwo, Miasto Poznań organizuje XV edycję konkursu „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” i „Nagroda Miasta …
Prof. Tomasz Twardowski z Zakładu Biosyntezy Białka ICHB PAN opublikował wraz ze współpracownikami, w prestiżowym czasopiśmie z zakresu …
Informujemy, że w ICHB PAN trwa nabór uzupełniający na Środowiskowe interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie nanotechnologii - program …
Informujemy, że w ICHB PAN trwa nabór uzupełniający na Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie NanoBioTech - program POWR (partnerzy:…
Startują spotkania "Do Science" w Poznaniu! Natywnym językiem wydarzenia będzie język angielski. Naszym pierwszym gościem będzie dr Jacek …
Z dumą i radością informujemy, że Prezydent RP nadał z dniem 30 lipca 2018 r. tytuły naukowe profesorów nauk biologicznym dwojgu naukowców z …
Prof. Mariusz Jaskólski z Zakładu Krystalografii – Centrum Badań Biokrystalograficznych ICHB PAN wraz ze współpracownikami, w tym współpracownikami…
Miło nam poinformować, że wniosek Pani dr Lucyny Budźko do konkursu LIDER IX ogłoszonego przez NCBiR został wybrany do finansowania. Pani Doktor …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN SONATINA 2 znalazła się dr Agnieszka Belter, która otrzymała …
1 lipca 2018 r. dr Jacek Kolanowski rozpoczął w naszym Instytucie realizację grantu HOMING pt. „MultiGATE: dual-analyte responsive fluorescent …
Informujemy, że termin zgłoszeń w naborze uzupełniającym na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR …
Informujemy, że w wyniku konkursu nr 25/2017 i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 8 maja 2018 r. Dyrektor ICHB …
Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zaprasza na uroczyste spotkanie dla uczczenia 100-lecia odrodzenia Polski. Dyrektor …
Informujemy o ogłoszeniu konkursu na finansowanie badań naukowych i/lub prac rozwojowych służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN) oraz Instytut Historii, Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu …
W dniu 6 czerwca podczas uroczystej "Gali Nagrody Kryształowa Brukselka 2018" w warszawskim hotelu Marriott, wręczono nagrody przyznawane …
Informujemy, że trwa II nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin zgłoszeń: …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN OPUS 14 znalazło się troje pracowników Instytutu. Prof. dr hab. Wojciech …
Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, po zasięgnięciu opinii Zespołu oceniającego prace nadesłane na Konkurs O/PAN na najlepszą …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej znalazł się dr Łukasz Przybył z Zakładu Biomedycyny …
W imieniu Komitetu Organizacyjnego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji "Premyslovci & Piast Meeting". …
Z przyjemnością informujemy, że w XIV edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” jedną z trzech równorzędnych nagród …
Informujemy, że rozpoczął się II nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin …
W ostatnich miesiącach ukazało się kilka publikacji z afiliacją ICHB PAN w czasopismach z renomowanej rodziny Nature. W jednej z prac …
ICHB PAN i Ośrodek Studiów nad Komunikowaniem im. McLuhana UAM zapraszają na inauguracyjne spotkanie nowego cyklu „Biesiada z myślą” w dniu 9 maja …
26 lutego br. w ukazała się publikacja: Magdalena Dąbrowska, Wojciech Juzwa, Włodzimierz J. Krzyzosiak, Marta …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu HOMING nr 4/2017 Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej znalazł się dr Jacek …
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w 2017 r. i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 1 marca 2018 r. …
W ramach Światowych Dni Mózgu, w dniach 12-16 marca 2018 r. zapraszamy na 10. Tydzień Mózgu w Poznaniu. Codziennie od godz. 17.00…
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN SONATA 13, SONATA BIS 7 oraz MINIATURA 1 znalazło się aż siedmioro wnioskodawców z …
Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały: · 15 grudnia 2017: dr hab. Edyta …
Kilka tygodni temu uruchomiona została strona Instytutu na Facebooku. …
Informujemy, że rozpoczął się nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin …
Dnia 28 grudnia 2017 r. zawarta została umowa pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii …
Grupa ekspertów z zakresu GMO z kilkunastu krajów UE wzywa Komisję Europejską do wprowadzenia dyrektywy umożliwiającej indywidualnym krajom …
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w 2017 r. i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, dnia 2 stycznia 2018 r. …
W serwisie PAP "Nauka w Polsce" ukazał się artykuł pt. RNA w 3D? Polacy zostawiają konkurencję w tyle!, prezentujący serwer RNAComposer, będący …
Informujemy, że 25 grudnia w głównym wydaniu Wiadomości TVP 1 ukazał się reportaż dotyczący projektu Epicell, realizowanego w ICHB przez zespoły …
Z przyjemnością informujemy, że tegoroczną nagrodę naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN otrzymała dr hab. Marta Szachniuk za …
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Marek Figlerowicz znalazł się w gronie pięciu tegorocznych laureatów Nagrody Naukowej Prezesa Polskiej …
Miło nam poinformować, że w wyniku rozstrzygnięcia III konkursu ogłoszonego w ramach międzynarodowego …
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zaprasza na Konferencję o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym, skierowaną do …
Miło nam poinformować, że w wyniku oceny wniosków złożonych do konkursów NCN Opus 13 i Preludium 13, zakwalifikowanych do finansowania zostało 6 …
NCBR poinformowało, iż projekt pt. "Mapa Mikrobiomu Polski" został wybrany do finansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowy zakład naukowy w obszarze biologii RNA. W związku z tym poszukiwani są kandydaci na …
Komitet Biotechnologii PAN powołał zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Twardowskiego, który w listopadzie br. przygotował obszerną ekspertyzę …
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN otrzymał list gratulacyjny od prof. Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk, w związku z …
16 października 2017 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki parametryzacji jednostek naukowych na lata 2018-2021. Z wielką …
1 października 2017 dr hab. Rafał Ciosk rozpoczął w naszym Instytucie realizację grantu TEAM pt. „Regulation of body fat: from novel mechanisms to …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znaleźli się nasi naukowcy: - dr Dorota Gudanis, która …
Uczestników tegorocznej Nocy Naukowców - zapraszmy do FutureLab, czyli Laboratoriów Przyszłości PCSS na Zwierzyniecką 20! Bądź z nami w "Jedyną…
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-20 października 2017 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny organizuje cykl warsztatów, szkoleń i …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znalazła się dr Dagmara Baraniak, która otrzymała …
Bioinformatyka Chemia obliczeniowa Biochemia rybonukleoprotein Genomika funkcjonalna i strukturalna retroelementów Proteomika. W …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znalazła się dr Agnieszka Żmieńko, która otrzymała dofinansowanie na …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Sonatina 1 znalazła się dr Elżbieta Lenartowicz, która otrzymała …
Miło nam poinformować, że rozprawa doktorska dr. inż. Dominika Lewandowskiego pt. Strukturalne i funkcjonalne uwarunkowania oddziaływań pomiędzy …
Informujemy, że w ramach Działania 3.2 Studia doktoranckie, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza …
Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały: - 12 grudnia 2016: dr hab. Katarzyna …
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN Sonata 12 oraz Preludium 12 znalazło się troje wnioskodawców z Instytutu. Dr Leszek …
Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 czerwca 2017 o godz. 18-ej w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79 w Poznaniu), odbędzie się …
Otwarta sesja sprawozdawcza z działalności naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w roku 2016 w ramach 102. posiedzenia Rady Naukowej ICHB …
Miło nam poinformować, że w gronie 3 laureatów 22. Konkursu Inicjatywy CORNET znalazł się projekt ProRapeSeed "Innowacyjna technologia przetwórstwa…
Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów XIII edycji „Nagrody Miasta Poznania” za wyróżniające się prace magisterskie i …
Serwis Nauka w Polsce prowadzony przez Polską Agencję Prasową opublikował artykuł dotyczący badań chorób neurodegeneracyjnych prowadzonych w ICHB …
W dniach 13-17 marca 2017, od poniedziałku do piątku, w sali Dużej Ośrodka Nauki PAN odbywać się będą wykłady 9. Tygodnia Mózgu w Poznaniu. …
Miło nam poinformować, że mgr Anna Mleczko, doktorantka w Zakładzie Genetyki Molekularnej, znalazła się w gronie 10 finalistów konkursu …
ICHB PAN i UAM zapraszają na konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki pt. „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych” w …
Uprzejmie informujemy, że Oddział PAN w Poznaniu ogłasza V. edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2016 r., której …
Szanowni Państwo,Na platformie PlatonTV pojawił się premierowy odcinek naukowego programu cyklicznego "Czas nauki" zatytułowany "Nauka na zdrowie".…
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN SONATA BIS oraz MAESTRO znalazło się troje pracowników Instytutu. Dr hab. Piotr …
Z radością informujemy iż Komisja Europejska przyznała Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk prestiżowe wyróżnienie HR …
22 grudnia 2016 r. zawarta została umowa pomiędzy Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym (Instytucją Wdrażającą) a …
Szanowni Państwo, W imieniu Wielkopolskiego Konsorcjum Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu zapraszam do udziału w dorocznym, …
Z dumą informujemy, że trzem doktorantkom ICHB PAN przyznano stypendia Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Laureatkami zostały: mgr Katarzyna …
Miło nam poinformować, że w konkursie o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego dwie równorzędne nagrody otrzymali: …
Zapraszamy do obejrzenia programu z serii "Medycyna i ty" wyemitowanego 18.11.2016 przez Program 3 Telewizji Polskiej. Został on zrealizowany …
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs ofert biegłych rewidentów na przeprowadzenie badania rocznego sprawozdania …
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętych ostatnio konkursach Narodowego Centrum Nauki OPUS 11, PRELUDIUM 11 i SONATA 11 zakwalifikowano do …
Zapraszamy do obejrzenia relacji zrealizowanej przez Platon TV oraz polecamy artykuł Ireneusza Stolarka i Marka Figlerowicza Homo sapiens w Europie…
Z przyjemnością informujemy, że laureatami tegorocznej Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej zostali prof. Ryszard Kierzek oraz jego …
W dniach 11-14 września 2017 w Krakowie odbędzie się konferencja Eurobiotech 2017, której jednym z partnerów jest ICHB PAN, a prof. Tomasz …
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji naukowej DNA – język życia organizowanej przez: Instytut Chemii Bioorganicznej…
Latem br. ICHB PAN podjął działania w celu uzyskania grantu europejskiego Teaming for Excelence w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Naszym …
W tym roku Ta Jedyna Noc - Noc Naukowców - przypada w piątek 30 września 2016 r. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Ośrodka Nauki Polskiej …
W opublikowanym we wrześniu najnowszym rankingu hiszpańskiej firmy Scimago Lab, opracowywanym we wspólpracy z Elsevierem, ICHB PAN zajął pierwsze …
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym konkursie NCN - SYMFONIA 4 na międzydziedzinowe projekty badawcze zakwalifikowano do finansowania …
Miło nam poinformować, że rozprawa doktorska dr Agnieszka Belter pt. Strukturalne aspekty miRNA swoistych dla guzów mózgu, wykonana pod kierunkiem …
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Jan Węglarz został wybrany Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Ten zaszczytny tytuł …
Miło nam poinformować, że w gronie 12 tegorocznych stypendystów Miasta Poznania znalazły się dwie doktorantki ICHB PAN: mgr Paulina …
Miło nam poinformować, że ICHB PAN wraz z PCSS został http://www.kpk.gov.pl/?page_id=30893 laureatem nagrody Kryształowej Brukselki 2016,…
Szanowni Państwo,w środę tj. 18 maja 2016 r. na portalu Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER (http://platontv.pl/) odbyła się …
Miło nam poinformować, że Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, po zasięgnięciu opinii Zespołu oceniającego prace nadesłane na …
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętych ostatnio konkursach OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10 zakwalifikowano do finansowania następujące …
W dniu 1 maja 2016 roku powołani zostali nowi wicedyrektorzy ICHB PAN:Zastępca Dyrektora ds. Koordynacji Badań: mgr Julia Brzoska-Karwat …
Od 25 kwietnia 2016 r., zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. W odcinkach pojawiają się osoby związane…
Przyznawanie loga HR Excellence in Research jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers,…
Serdecznie zapraszamy Państwa na wykład dr Krzysztofa Chylińskiego (CSF ProTech, Wiedeń) pt. "CRISPR/Cas9: Jak bakteryjny układ odpornościowy …
Zapraszamy na najważniejsze europejskie wydarzenie 2016r. w branży Life Science! W dniach 3-6 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 17 Europejski…
Szanowni Państwo, Prezes Oddziału PAN w Poznaniu, prof. Roman Słowiński uprzejmie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w 8. Tygodniu Mózgu w …
Z dniem 31 stycznia 2016 r. prof. dr hab. Maciej Stobiecki przestał pełnić funkcję Z-cy Dyrektora ds. Naukowych. Dyrekcja ICHB składa Panu …
Szanowni Państwo,Uprzejmie informujemy, że Oddział PAN w Poznaniu ogłasza IV. edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w …
Z dniem 31 grudnia 2015 r. prof. dr hab. Jerzy Boryski przestał pełnić funkcję Z-cy Dyrektora ds. Naukowych i równocześnie z dniem 1 stycznia 2016 …
W dniu 9 grudnia 2015, na otwartej części posiedzenia Rady Naukowej ICHB w Auli Ośrodka Nauki miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów …
Serdecznie zapraszam Państwa na wystawę i sprzedaż zagranicznych książek naukowych... Serdecznie zapraszam Państwa na wystawę i sprzedaż …
Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w otwartej części 95. Posiedzenia Rady Naukowej ICHB PAN, w czasie którego nastąpi …
Na podstawie § 12 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 listopada 2010 w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora …
Granty dla naszych naukowców w konkursach: OPUS 9, PRELUDIUM 9 i SONATA 9 Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętych ostatnio konkursach OPUS …
Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu serdecznie zaprasza do udziału w trzech otwartych sesjach organizowanych na przestrzeni dwóch …
Polska Akademia Nauk zaprasza na międzynarodowe seminarium pt. "Citizen science" aspekty merytoryczne, prawne i etyczne, które odbędzie się w dniu …
W tym roku Ta Jedyna Noc - Noc Naukowców - przypada w piątek 25 września 2015 r. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Ośrodka Nauki Polskiej …
Nowa siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego to Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO), mieszczące się w …
Szanowni Państwo, Pragnę serdecznie zaprosić Państwa na prowadzone przez dr. Witolda Nowaka oraz przeze mnie szkolenie dotyczące oprogramowania …
Karolina Jarzyniak i Dominik Lewandowski doktoranci naszego Instytutu zostali wyróżnieni na I Kongresie BIO 2014. Serdecznie gratulujemy! mgr …
Profesor Andrzej Legocki został wybrany nowym Prezesem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Wybór miał miejsce 9 września 2014 r. w Warszawie …
W dniach 24-28 sierpnia br. odbyła się w Poznaniu międzynarodowa konferencja pod nazwą XXI Round Table on Nucleotides, Nucleosides and Nucleic …
Ceremonia wręczenia tytułu odbyła się 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta, zwołanej w imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i …
Sejmowa podkomisja nadzwyczajna ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa po raz kolejny opiniowała we wtorek poprawki zgłoszone do …
Drużyna Need for C, składająca się ze studentów i absolwentów Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej: Tomasz Żurkowski, Piotr Żurkowski, …
Ukazała się nowa książka z serii RNA Technologies pt. "Chemical Biology of Nucleic Acids" pod redakcją profesorów Volkera A. Erdmanna, Wojciecha T.…
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało prestiżowy status KNOW (Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący) w naukach biologicznych …
Komitet Biochemii i Biofizyki PAN uhonorował profesora Jana Barciszewskiego medalem im. Leona Marchlewskiego za 2013 rok.Serdecznie gratulujemy! …
za rozprawę doktorską pt. "Badania procesu interferencji RNA sekwencji powtórzonych CAG i CUG w kontekście terapii choroby Huntingtona i niektórych…
Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznała stypendia młodym wybitnym naukowcom, którzy prowadzą wysokiej jakości badania i cieszą się dużym …
1 października 2013 po raz pierwszy w historii Polski osiem uczelni publicznych wspólnie zainaugurowało rok akademicki 2013/2014. Wykład …
w konkursie na najlepszą prezentację posterową podczas 6th Conference of Polish Society of Experimental Plant Biology. Gratulacje! Tytuł …
za najlepszą pracę oryginalną z zakresu genetyki zwierząt wykonaną w kraju i opublikowaną w 2012 roku. Gratulujemy! Nagroda została przyznana …
w konkursie na najlepszą pracę badawczą, opublikowaną w 2012 r., której wiodącym autorem jest doktorant. Gratulujemy i życzymy następnych sukcesów.…
Komitet Biochemii i Biofizyki PAN uhonorował profesora Ryszarda W. Adamiaka medalem im. Leona Marchlewskiego za 2012 rok. Od 1988 roku …
uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne PAN. Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk w dniu 13 grudnia 2012 r. uchwaliło Kodeks etyki pracownika …
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołała naszego kolegę dr hab. Marcina K. Chmielewskiego prof. ICHB PAN na członka Rady Narodowego Centrum …
Prezydium PAN popiera stanowisko Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w sprawie GMO w rolnictwie. Uchwała oraz stanowisko Wydziału Nauk …
Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył prof. Andrzeja B. Legockiego, Przewodniczącego Rady Naukowej ICHB oraz byłego dyrektora naszego …
Z przyjemnością informujemy, że prof. Tomasz Twardowski podczas posiedzenia plenarnego 23.09.2012 r. w Istambule został wybrany członkiem Executive…
Komisja ds. wyróżnień uhonorowała naszą koleżankę panią mgr Sylwię Musiał nagrodą za nalepszy poster naukowy. Gratulujemy! Tytuł posteru: …
Nasz kolega, prof. Jacek Błażewicz ? kierownik Pracowni Bioinformatyki ICHB, wraz z prof. Erwinem Peschem z Uniwersytetu w Siegen otrzymali …
Z radością informujemy, że nasza koleżanka pani dr Agnieszka Kiliszek otrzymała Nagrodę Premiera za rozprawy doktorskie w 2011 r. Serdecznie …
Ukazała się książka pt. "From Nucleic Acids Sequences to Molecular Medicine" pod redakcją profesorów Volkera A. Erdmanna i Jana Barciszewskiego. …
Fundacja "Samuel Roberts NOBLE FOUNDATION" przyznała naszej koleżance mgr inż. Annie Staszków nagrodę za najlepszą prezentację posterową podczas …
Pod patronatem prof. Michała Kleibera, Prezesa PAN, odbyła się konferencja naukowa GMO szansą polskiej biogospodarki" (26.04.2012, Pałac Staszica, …
Ukazała się książka pt. "Aspekty społeczne i prawne biotechnologii" pod redakcją prof. Tomasza Twardowskiego. Zachęcamy do zapoznania się z jej …
Ostatni numer kwartalnika Polskiej Akademi Nauk "Academia" w dużej części poświęcony jest roli kobiet w nauce. Wśród wielu artykułów znajdziemy …
Healthy apple compound fights ageing. Phytage ApS announces collaboration with the Polish Academy of Sciences to advance compounds found in apple …
Dr Jacek Kolanowski i dr hab. Maciej Antczak stypendystami MNiSW
Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów, którym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał 3-letnie stypendia dla młodych naukowców znaleźli się dr Jacek Kolanowski i dr hab. Maciej Antczak.Informacja na stronach MNiSW.
"Innowacyjna technologia przetwórstwa rzepaku do żywienia drobiu" - zakończenie realizacji grantu
Zakończyła się realizacja międzynarodowego projektu "Innowacyjna technologia przetwórstwa rzepaku do żywienia drobiu", finansowanego przez NCBiR w ramach Programu Inicjatywa CORENT.
Nominacja profesorska dla dr. hab. Michała Jasińskiego i dr hab. Marty Szachniuk
Z dumą i radością informujemy, że dnia 11 maja 2020 r. Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dr. hab. Michałowi Jasińskiemu, kierownikowi Zakładu Fizjologii Molekularnej Roślin oraz tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr hab. Marcie Szachniuk, kierownik Zakładu Bioinformatyki Strukturalnej.Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
Oświadczenie MNiSW
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało oświadczenie, w którym zdementowało informację o planowanej likwidacji Polskiej Akademii Nauk. W oświadczeniu opisano ostatnie osiągnięcia ICHB PAN w walce z pandemią COVID-19. Zob. tekst oświadczenia.
Na antenie TVP HISTORIA, w niedzielę 31 maja 2020 roku o godzinie 17:10 odbędzie się premiera filmu popularnonaukowego pt. „Z otchłani pradziejów". Sceny do filmu zostały nakręcone w laboratorium prof. Figlerowicza. Powtórka materiału 11 czerwca o 14:50.
Prof. Marek Figlerowicz członkiem Komitetu Polityki Naukowej
Informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał prof. Marka Figlerowicza w skład 12-osobowego Komitetu Polityki Naukowej kadencji 2020-2022.
Miło nam poinformować, że 9 projektów naukowców z ICHB PAN uzyskało finansowanie w konkursach Narodowego Centrum Nauki:
Z przyjemnością informujemy, że Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę eksperymentalną otrzymali mgr Magdalena Dąbrowska i dr Karol Czubak za współautorstwo publikacji pt. „qEva-CRISPR: a method for quantitative evaluation of CRISPR/Cas-mediated genome editing in target and off-target sites”, która ukazała sie z czasopiśmie Nucleic Acids Research.
Informujemy, że trójka naszych naukowców – prof. dr hab. Mariusz Jaskólski, prof. dr hab. Elżbieta Kierzek i dr Paweł Zmora otrzymali finansowanie w konkursie NCN SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19 na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł na realizację następujących projektów:
Z dumą i radością informujemy, że dnia 10 marca 2020 r. Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dr. hab. Pawłowi Bednarkowi, kierownikowi Zakładu Metabolomiki Funkcjonalnej Roślin.Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
Informujemy, że w kwietniu br. działalność Wirusowej Grupy Wsparcia ICHB PAN została sformalizowana przez powołanie Pracowni Diagnostyki Molekularnej WGW ICHB PAN, afiliowanej przy Zakładzie Biologii Molekularnej i Systemowej. Kierownikiem Pracowni została mgr Katarzyna Ziółkowska. Nowemu zespołowi życzymy wielu sukcesów!
Droga i Wspaniała Wirusowa Grupo Wsparcia!Niestety, obecnie nie mogę spotkać się z Wami wszystkimi osobiście, stąd postanowiłem przesłać tych kilka słów drogą elektroniczną. Jak dobrze wiecie, mimo szalejącej wokół zarazy, od ponad trzech tygodni w Instytucie trwa wytężona i nieprzerwana praca. Ogromnie cieszę się i jestem z Was bardzo dumny, że nie złożyliście „broni" i wbrew wszelkim przeciwnościom podjęliście szereg działań na rzecz wspólnego dobra, nie tylko naszego instytutowego, ale i całego społeczeństwa.
Uprzejmie informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowił przekazać nam środki na produkcję pierwszych 100 000 testów na koronawirusa SARS-CoV-2.
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 1 kwietnia 2020 roku zmarł prof. dr hab. Jacek Gawroński, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, profesor Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybitny naukowiec o międzynarodowej renomie.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz koniecznością rozszerzenia diagnostyki zakażeń koronawirusem, za aprobatą wojewody wielkopolskiego, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu zdecydował się wspomóc swoimi zasobami Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) w Poznaniu.
Dnia 26.02.2020 odbyło się 119. plenarne posiedzenie Rady Naukowej ICHB PAN. Podczas spotkania rekomendowano dr hab. Elizę Wyszko do nadania tytułu profesora oraz nadano stopień doktora habilitowanego dr. Krzysztofowi Brzezińskiemu. Doktorami zostały Aleksandra Pawela i Marta Rachwalak. Ich prace zostały wyróżnione
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy badawczej.
W tym roku, po raz pierwszy, 19 lutego będzie kojarzony nie tylko z urodzinami Mikołaja Kopernika, ale również jako dzień osiągnięć polskich naukowców. Astronomia, matematyka, ekonomia, prawo i medycyna – wszechstronny przekrój zainteresowań Kopernika sprawia, że był człowiekiem renesansu. Dlatego nie bez powodu Dzień Nauki Polskiej przypada właśnie w jego urodziny. Począwszy od dziś, co roku, będziemy sławić naukę polską, która stanowiła i nadal stanowi trzon rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego narodu.
Miło nam poinformować, że prof. Rafał Ciosk uzyskał finansowanie w konkursie Narodowego Centrum Nauki MAESTRO 11 na realizację projektu pt. "Torpor indukowany zimnem: molekularne mechanizmy ochronne i sposoby poprawy ochrony komórkowej".
W imieniu Diecezji Płockiej oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk uprzejmie informujemy, że przy okazji prac konserwatorskich, architektonicznych i archeologicznych prowadzonych w latach 2018 i 2019 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku pobrane zostały próbki materiału kostnego ze znajdujących się w tym kościele pochówków przedstawicieli dynastii Piastów.
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskali:* 17.12.2019. - dr Dariusz Brzeziński (Zakład Krystalografii - Centrum Badań Biokrystalograficznych) - stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, dyscyplina informatyka, nadany przez Radę Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja Politechniki Poznańskiej za osiągnięcie pt. "Analiza miar oceny klasyfikatorów dla danych strumieniowych i niezbalansowanych"* 24.01.2020 - dr Zbigniew Warkocki (Zakład Metabolizmu RNA) - stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplina nauki biologiczne, nadany przez Radę naukową dyscypliny nauki biologiczne UAM za osiągnięcie pt. "Określenie mechanizmów regulacji podaży i funkcji RNA w komórkach eukariontów przez enzymy działające na koniec 3' RNA".
W dniu 26 stycznia br. w wieku 72 lat, zmarł w Wilmington, Delaware, USA,Dr Jan Antoni Rafalski. Absolwent wydziału chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1970 r.).
Z satysfakcją informujemy, że wśród 5 projektów wybranych do dofinansowania w 3 konkursie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, działanie 4.2, znalazły się dwa przedsięwzięcia ICHB PAN:
POIR.04.02.00-00-C003/19. PRACE-LAB2 Współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie. Lider: ICHB PAN - PCSS. Dofinansowanie ok. 169 mln złPOIR.04.02.00-00-C004/19. NEBI Krajowy Ośrodek Badań Obrazowych w Naukach Biologicznych i Biomedycznych. Lider: Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w konsorcjum z ICHB PAN. Dofinansowanie ok. 172 mln zł
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr Jolanta Brzezińska otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. "Funkcjonalizacja kwasów nukleinowych za pomocą termo-wrażliwych przełączników".
Na podstawie § 12 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 listopada 2010 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. nr 233 poz. 1530), Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w wyniku postępowania konkursowego, uchwałą nr 2/2019 z dnia 20 listopada 2019 roku, wyłoniła kandydaturę prof. dr. hab. Marka Figlerowicza na stanowisko Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu OPUS 17 znalazło się troje naszych naukowców.Prof. dr hab. Ryszard Kierzek otrzymał finansowanie na projekt badawczy pt. „Parametry termodynamiczne i reguły fałdowania się RNA w warunkach komórkowych (in vivo-like). Przewidywanie fałdowania się RNA dla lepszego poznania ich struktury i funkcji w komórkach ssaczych".Dr hab. Marzena Wojciechowska otrzymała finansowanie na projekt badawczy pt. „Wyjaśnienie molekularnych przyczyn i skutków podwyższonego poziomu ekspresji kolistych RNA w dystrofii mięśniowej typu pierwszego (DM1)".Dr Zbigniew Warkocki otrzymał finansowanie na projekt badawczy pt. „Określenie roli końców 5' i 3' mRNA LINE-1 w biologii tego retrotranspozonu".Gratulujemy!
Informujemy, że rozpoczęła się procedura wyborów członków komitetów naukowych działających przy Polskiej Akademii Nauk. Uprawnieni do kandydowania i głosowania są wszyscy samodzielni pracownicy naukowi. Szczegółowe informacje o wyborach znajdują się na stronie internetowej https://wyborykomitety.pan.pl/.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr inż. Dorota Magner otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. "Mutacje punktowe genu SOD1 jako cele alleloselektywnej strategii antysensowej".
Gratulujemy!
Zapraszamy na międzynarodową konferencję pt. „Fascinating world of bioorganic chemistry", która odbędzie się w Instytucie w dniach 12 - 13 listopada 2019 r. Jest ona dedykowana profesorowi Andrzejowi Legockiemu z okazji osiemdziesiątych urodzin.
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w kwietniu br., po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 1 listopada 2019 r. Dyrektor ICHB PAN powołał kierowników nowych zakładów naukowych Instytutu:
dr hab. Agnieszka Fiszer - kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznejdr hab. Takashi Miki - kierownik Zakładu Biologii Rozwojudr Monika Piwecka - kierownik Zakładu Niekodujących RNA
Nowym kierownikom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
Informujemy, że dr Takahi Miki uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Stopień nadała Rada dyscypliny naukowej "nauki biologiczne" UAM; tytuł osiągnięcia: "Role rozwojowe i mechanizmy regulacyjne rybonukleazy XRN2".
Z satysfakcją informujemy, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nadała naszemu Instytutowi uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie "nauki biologiczne".
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu MINIATURA 3 znalazło się troje naszych naukowców.Dr Agnieszka Witkowska otrzymała finansowanie na działanie naukowe pt. „Synteza i badania fizykochemiczne nowego typu analogów styrylowych fluoroforów, jako potencjalnych małych cząsteczek specyficznie wiążących DNA (ang. Small molecule DNA binders)”Dr Michał Gładysz otrzymał finansowanie na działanie naukowe pt. „Synteza i charakterystyka koniugatów sond pH-zależnych i oligonukleotydów tworzących struktury trypleksowe”Dr Łukasz Przybył otrzymał finansowanie na działanie naukowe pt. „Wpływ normalnej i zmutowanej ataksyny 3 na układ odpornościowy w kontekście patogenezy ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 3” Gratulujemy!
Z przyjemnością informujemy, że w gronie finalistów 19 edycji Nagród Naukowych tygodnika "Polityka" w dziedzinie nauk technicznych znalazł się dr hab. inż. Maciej Antczak (Zakład Bioinformatyki).Gratulujemy!
Zob. biogram finalisty i informację o finale.
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskali:* 26.09. - dr Agnieszka Fiszer (Zakład Biomedycyny Molekularnej) - stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie "nauki biologiczne". Stopień nadała Rada Wydziału Biologii UAM; tytuł osiągnięcia: "Nietypowe siRNA celujące w region powtórzeń CAG w strategii terapeutycznej dla chorób poliglutaminowych"* 22.10. - dr inż. Maciej Antczak (Zakład Bioinformatyki) - stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie "informatyka techniczna i telekomunikacja". Stopień nadała Rada Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja Politechniki Poznańskiej; tytuł osiągnięcia: "Metody obliczeniowe wspomagające modelowanie struktur złożonych cząsteczek RNA"* 22.10. - dr inż. Piotr Łukasiak (Zakład Bioinformatyki) - stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie "informatyka techniczna i telekomunikacja". Stopień nadała Rada Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja Politechniki Poznańskiej; tytuł osiągnięcia: "Wybrane zagadnienia badań operacyjnych w bioinformatyce strukturalnej".Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w samodzielnej pracy naukowej!
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 3, pani dr Paulina Żydowicz-Machtel otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. "Struktura drugorzędowego regionu terminalnego 5' mRNA kodującego izoformy białka p53: delta133p53 i delta160p53 i jego właściwości w procesie translacji”.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu BEETHOVEN LIFE 1 na polsko-niemieckie projekty badawcze, współorganizowanym przez NCN oraz niemiecką agencję DFG, pan dr Paweł Zmora otrzymał finansowanie na realizację projektu pt. „ Molekularne podstawy aktywacji wirusów grypy przez transbłonowe proteazy serynowe typu II".Gratulujemy!
Z przyjemnością informujemy, że wniosek Pani dr Moniki Piweckiej, złożony w ramach drugiego naboru programu Polskie Powroty ogłoszonego przez NAWA, został wybrany do finansowania. Pani Doktor będzie realizowała w Instytucie badania ukierunkowane na odszyfrowanie sieci regulacyjnych RNA w ośrodkowym układzie nerwowym.Celem programu Polskie Powroty jest stworzenie wyróżniającym się polskim naukowcom warunków powrotu do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych.Kierowniczce projektu serdecznie gratulujemy sukcesu.
Z satysfakcją informujemy, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) przyznała Instytutowi środki na realizację projektu pt. „Zwiększenie kompetencji i przygotowanie kompleksowej oferty obsługi i wsparcia studentów i kadry międzynarodowej w ICHB PAN" w ramach drugiego konkursu Programu Welcome to Poland. Celem Programu jest wsparcie jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki prowadzących kształcenie w obszarze obsługi zagranicznych studentów, doktorantów i kadry.
Komisja Konkursowa powołana przez Radę Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN ogłasza nabór kandydatów na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu na 4-letnią kadencję rozpoczynającą się w dniu 1 grudnia 2019 roku. Ogłoszenie konkursowe znajduje się w zakładce "Konkursy, staże, praktyki, praca". Termin składania ofert do 4 października 2019 r.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN "ETIUDA 7", pani mgr inż. Kalina Wiatr (Zakład Neurobiologii Molekularnej) otrzymała finansowanie na realizację projektu pt. "Poszukiwanie nowych mechanizmów neurodegeneracji w czasie rozwoju ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 3 w mysim modelu knock-in SCA3 Ki91”.Gratulujemy!
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić jedną lub dwie nowe pracownie działające w obszarze bioinformatyki/chemii obliczeniowej i poszukuje kandydatów na stanowisko kierowników. Ogłoszenie konkursowe znajduje się w zakładce "Konkursy, staże, praktyki, praca". Zgłoszenia przyjmujemy do 31 sierpnia 2019 r.
Informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały:* 16.04. - dr hab. inż. Aleksandra Świercz (Pracownia Genomiki) - stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, dyscyplina informatyka nadała Rada Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej* 25.06. - dr hab. Paulina Jackowiak (Zakład Biologii Molekularnej i Systemowej) - stopień doktora habilitowanego nauk ścisłych i przyrodniczych, dyscyplina nauki biologiczne nadała Rada Naukowa Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie* 25.06. - dr hab. inż. Agnieszka Rybarczyk (Zakład Bioinformatyki) - stopień doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych, dyscyplina informatyka techniczna i telekomunikacja nadała Rada Wydziału Informatyki Politechniki PoznańskiejSerdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w samodzielnej pracy naukowej!
Z przyjemnością informujemy, że 27 czerwca br. podczas 139. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN dr Jacek Kolanowski, kierownik Zakładu Sond Molekularnych i Proleków, został wybrany na członka Akademii Młodych Uczonych PAN. Gratulujemy tego wyróżnienia i życzymy owocnej działalności! [Zob. informację o nowych członkach AMU PAN w portalu Forum Akademickie]
Serwis "Forum Akademickie" opublikował artykuł omawiający obszerne opracowanie pt. „Analizy aktywności publikacyjnej i grantowej PAN”, której autorami są dr Katarzyna Stec z UJ i prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN. Z dużą satysfakcją odnotowaliśmy, że ICHB PAN został wymieniony jako jeden 4 wiodących instytutów PAN pod względem aktywności publikacyjnej i grantowej.
Uprzejmie informujemy, że 1 lipca br Pełnomocnikiem Dyrektora ds. PCSS został dr Cezary Mazurek, a jego zastępcą jest dr hab. Krzysztof Kurowski. Dyrekcja ICHB PAN życzy nowemu kierownictwu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego wielu sukcesów i dalszego dynamicznego rozwoju, a jednocześnie składa serdeczne podziękowania prof. dr. hab. inż. Janowi Węglarzowi i dr. inż. Maciejowi Stroińskiemu za wieloletnie, niezwykle skuteczne kierowanie tą jednostką!
Z satysfakcją informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Instytutowi dotację celową w wysokości 3,5 mln zł na projekt pt. „Rozbudowa infrastruktury naukowo-badawczej Pracowni Inżynierii Białek działającej w pionie genomiki strukturalnej ECBiG o urządzenia pozwalające na strukturalną i fizykochemiczną charakterystykę oddziaływań zachodzących pomiędzy biomolekułami”.
Z dumą informujemy, że Komisja Europejska podczas ewaluacji działań ICHB PAN dotyczących dostosowania naszych standardów HR dla naukowców do norm europejskich, przyznała Instytutowi najwyższą ocenę w 3-stopniowej skali. ICHB PAN ma prawo do używania loga "HR Excellence in Research" przez kolejne 3 lata, kiedy to nastąpi kolejna ocena. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania należą się instytutowemu zespołowi HR, dzięki któremu ten sukces był możliwy!
Miło nam poinformować, że w tegorocznym konkursie Miasta Poznania o stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego jednym z laureatów został dr Witold Andrałojć z Zakładu Biomolekularnego NMR za osiągnięcia naukowe w dziedzinie biomolekularnej spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego i popularyzację tej metody wśród młodych naukowców i studentów. Serdecznie gratulujemy!Uroczystość oficjalnego ogłoszenia wyników odbędzie się 24 czerwca 2019 r. o godz. 15:00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania na placu Kolegiackim.
Miło nam poinformować, że w konkursie Oddziału PAN w Poznaniu na najlepszą pracę badawczą w 2018 roku główną nagrodę w obszarze nauk biologicznych i rolniczych zdobyła mgr Magdalena Dąbrowska z Zakładu Inżynierii Genomowej za publikację pt. "qEva-CRISPR: a method for quantitative evaluation of CRISPR/Cas-mediated genome editing in target and off-target sites" (Nucleic Acids Research, 46, art. nr e101, 2018, https://doi.org/10.1093/nar/gky505). Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN OPUS 16, SONATA 14 oraz PRELUDIUM 16 znalazło się sześcioro pracowników Instytutu.dr hab. Maciej Figiel otrzymał dofinansowanie projektu OPUS pt. "Odkrywanie zaburzeń rozwoju mózgu w chorobie Huntingtona wynikających z obniżenia całkowitego poziomu huntingtyny w HD, z użyciem iPSC z młodzieńczej formy HD i fuzyjnych organoidów mózgowych".
dr hab. Paweł Bednarek otrzymał dofinansowanie projektu OPUS pt. " Wpływ subkomórkowej lokalizacji wybranych enzymów na specyficzność ich funkcji w biosyntezie i metabolizmie bioaktywnych związków wytwarzanych przez rośliny z rodziny Brassicaceae".
dr Takashi Miki otrzymał dofinansowanie projektu OPUS pt. " Mechanizmy i role rozwojowe terminacji transkrypcji".
dr Miłosz Ruszkowski otrzymał dofinansowanie projektu SONATA pt. " Roślinny szlak biosyntezy histydyny: badania strukturalne i funkcjonalne jako wstęp do projektowania inhibitorów i aktywatorów".dr Witold Andrałojć otrzymał dofinansowanie na realizację projektu SONATA pt. " Badania strukturalne DNAzymów 8-17 i I-R2 metodami NMR".mgr Justyna Gołębiewska otrzymała dofinansowanie na realizację grantu PRELUDIUM pt. " Eksploracja drugiej generacji analogów nukleotydów zawierających fosforosulfeno- lub fosforoselenoamidy jako nowe motywy strukturalne".Wszystkim kierownikom projektów serdecznie gratulujemy!
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów opublikowała wykaz instytucji naukowych i ich uprawnień zgodnie z nową klasyfikacją dziedzin i dyscyplin. ICHB PAN ma obecnie uprawnienia w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych do nadawania stopnia:* doktora w dyscyplinie nauk chemicznych* doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk chemicznych* doktora w dyscyplinie nauk biologicznychWszystkie przewody i postępowania wszczęte w ICHB PAN przed 1 maja 2019 w dyscyplinie chemia lub dyscyplinie biochemia zostały przyporządkowane do dyscypliny "nauki chemiczne".
Informujemy, że pięć instytutów PAN środowiska poznańskiego zawarło umowę dotyczącą powołania Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów Polskiej Akademii Nauk.
Z przyjemnością informujemy, że w XV edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską i doktorską” jedną z trzech równorzędnych nagród w kategorii prac doktorskich przyznano rozprawie dr Katarzyny Klonowskiej
Z dumą informujemy, że Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) wybrała prof. Annę Pasternak do reprezentowania jednego z pierwiastków (radu) w ramach wydarzenia "IUPAC Periodic Table of Young Chemists" organizowanego z okazji 100-lecia IUPAC.
W kwietniowym zeszycie Acta Crystallographica Section B Structural Science, Crystal Engineering and Materials (IF 6,5) ukazał się artykuł zespołu kierowanego przez prof. Mariusza Jaskólskiego z Zakładu Krystalografii – Centrum Badań Biokrystalograficznych, będący częścią serii prac poświęconych geometrii kwasów nukleinowych (M. Gilski, J. Zhao, M. Kowiel, D. Brzezinski, D.H. Turner, M. Jaskolski, „Accurate geometrical restraints for Watson-Crick base pairs”, Acta Crystallogr. B75, 235-245, 2019. DOI: 10.1107/S2052520619002002, dostęp otwarty). Artykuł ten, ze względu na jego wagę, został omówiony we wstępnym artykule redakcyjnym otwierającym ten zeszyt czasopisma [A.J. Howard, „Ideal bond lengths and angles in nucleic acid structures: an update for the 2020s”, B75, 115-116, 2019. DOI: 10.1107/S2052520619004281).
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowe zakłady naukow e w obszarze (1) chemii biomateriałów, (2) chemii związków aktywnych biologicznie i (3) biomedycyny molekularnej. W związku z tym poszukiwani są kandydaci na stanowiska kierowników. Ogłoszenia konkursowe znajdują się w zakładce "Konkursy, staże, praktyki, praca".
Miło nam poinformować, że publikacja pt. "qEva-CRISPR: a method for quantitative evaluation of CRISPR/Cas-mediated genome editing in target and off-target sites" (Nucleic Acids Research, 46, art. nr e101, 2018, https://doi.org/10.1093/nar/gky505), której autorami są Magdalena Dąbrowska, Karol Czubak, Wojciech Juzwa, Włodzimierz J. Krzyżosiak, Marta Olejniczak i Piotr Kozłowski została wybrana do prezentacji w publikacji Polskiej Akademii Nauk Annual Report 2019 jako osiągnięcie naukowe ICHB PAN.
Miło nam poinformować, że dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka z dniem 25 marca 2019 roku została redaktorem naczelnym Postępów Biochemii.Postępy Biochemii to kwartalnik Polskiego Towarzystwa Biochemicznego publikujący prace przeglądowe w języku polskim i angielskim, popularyzujące aktualne odkrycia z zakresu szeroko rozumianej biochemii i biologii molekularnej. W czasopiśmie można znaleźć artykuły monograficzne, krótkie noty o najnowszych osiągnięciach i koncepcjach badawczych oraz listy do redakcji. Wersje elektroniczne wszystkich artykułów dostępne są bezpłatnie w pełnych wersjach na stronie czasopisma: www.postepybiochemii.ptbioch.edu.pl.
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w sobotę 30 marca zmarła Prof. dr hab. Bożenna Golankiewicz .
Była związana z naszym Instytutem od chwili jego powstania, przez wiele lat pełniła w nim funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych; była założycielką i długoletnią kierownik Pracowni Chemii Nukleozydów.Straciliśmy wybitnego naukowca osobę wielkiego serca, wspaniałego Człowieka i Przyjaciela.Rodzinie i bliskim Zmarłej składamy wyrazy najserdeczniejszego współczucia.Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 3 kwietnia 2019 r. o godz. 14.00 na cmentarzu w Kiekrzu.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr Julia Misiorek otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. "Odwrócenie fenotypu ataksji Friedreicha poprzez stymulację procesu transkrypcji”.
Informujemy, że 113 posiedzenie plenarne Rady Naukowej ICHB PAN zaplanowane jest na 4 kwietnia 2019 r., natomiast doroczna sesja sprawozdawcza ICHB PAN odbędzie się 11-12 kwietnia 2019 r. w Bagatelce koło Miłosławia.
Informujemy, że decyzją Pana Dyrektora - prof. Marka Figlerowicza w miesiącu lutym br. zostały powołane nast. zespoły doradcze ICHB PAN:
ds. wprowadzenia języka angielskiego jako drugiego języka oficjalnego w ICHB PAN (pdf)
ds. premiowania osiągnięć publikacyjnych (pdf)
ds. rozwoju naukowego ICHB PAN (pdf)
ds. przyznania środków na dofinansowanie kosztów publikacji (pdf)
ds. rozwoju młodych pracowników naukowych ICHB PAN (pdf)
Doktor Agnieszka Fiszer, laureatką prestiżowego stypendium Rządu Francuskiego na pobyty badawcze. Staż badawczy realizowany będzie w Institute of Genetics and Molecular and Cellular Biology (IGBMC), CNRS, w Illkirch we Francji. W trakcie jego trwania Pani Doktor testować będzie opracowaną w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN strategię terapeutyczną na modelu ataksji rdzeniowo-móżdżkowej typu 7.Serdecznie gratulujemy.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN SONATA BIS 8, pani dr Monika Piwecka otrzymała finansowanie na realizację projektu badawczego pt. "Implikacje funkcjonalne cyrkularnych (kolistych) RNA w neuronach i mózgu".
Z przyjemnością informujemy, że Rada Naukowa ICHB PAN nadała stopień doktora habilitowanego:16 listopada 2018: dr Katarzynie Pachulskiej-Wieczorek (Zakład Struktury i Funkcji Retrotranspozonów); tytuł osiągnięcia: „Aktywność opiekuńcza białek Gag i Gag-pochodnych względem RNA w aspekcie ich funkcji w replikacji retroelementów”26 lutego 2019: dr Agnieszce Kiliszek (Zakład Struktury i Funkcji Biomolekuł); tytuł osiągnięcia: „Analiza krystalograficzna cząsteczek RNA związanych z patogenezą chorób neurodegeneracyjnych człowieka”Oba stopnie zostały nadane w dziedzinie nauk chemicznych, dyscyplina: biochemia.Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w samodzielnej pracy naukowej!
Z satysfakcją informujemy, że Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów nadała naszemu Instytutowi uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk biologicznych. Jednocześnie informujemy, że w związku z reorganizacją podziału dyscyplin naukowych, dotychczasowe uprawnienia Instytutu ulegają zamianie na uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk chemicznych i stopnia doktora habilitowanego nauk chemicznych.
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr Joanna Romanowska otrzymała finansowanie na realizację działania naukowego pt. "Synteza nowego typu analogów nukleotydów zawierających wiązanie P-N o potencjalnym zastosowaniu jako pronukleotydy anty-HIV".
Miło nam poinformować, że w ramach IX edycji Programu LIDER, pani dr Lucyna Budźko uzyskała finansowanie projektu pt.: "Wykorzystanie enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych". Podkreślić należy, że projekt dr Lucyny Budźko został oceniony jako najlepszy w tej edycji programu. Jednostką finansującą jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.Informacja na stronach MNiSW
Informacja w serwisie PAN "Nauka online"
Apel o stanowcze odrzucenie mowy nienawiści, która wywiera destrukcyjny wpływ na ludzką świadomość i pobudza do przemocy.Protest przeciwko wszelkim odmianom populizmu, który stanowi zagrożenie dla społecznego ładu w naszym wspólnym domu, jakim jest Polska (pdf).
Zapraszamy do lektury artykułu dotyczącego prac zespołu dr hab. Marty Olejniczak, prof. ICHB PAN z Zakładu Inżynierii Genomowej, dotyczący perspektyw stworzenia leku na nieuleczalną dziś chorobę Huntingtona. Artykuł na łamach tygodnika Newsweek.
W dniach 23-25 września 2019 w Krakowie odbędzie się 7 edycja konferencji Central European Congress of Life Sciences Eurobiotech, której jednym z partnerów jest ICHB PAN, a prof. Tomasz Twardowski jest przewodniczącym komitetu naukowego i komitetu organizacyjnego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest agrobiotechnologia i medycyna spersonalizowana. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej http://www.eurobiotech.krakow.pl/ (pdf)
Nowy zespół merytoryczny w ICHB PAN
Informujemy, że Dyrektor ICHB PAN powołał Zespół Transkryptomiki Funkcjonalnej, a jej kierownikiem została dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka, prof. ICHB PAN. Zespół afiliowany jest przy Centrum Wysokoprzepustowych Badań Przesiewowych, a ulokowany jest w WCZT.Nowemu zespołowi życzymy wielu sukcesów naukowych!
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, finansowanie działań badawczych otrzymali kolejni naukowcy z naszego Instytutu.
Nowe projekty realizować będą:
- pani dr Joanna Śliwiak, działanie pt. "Pozyskanie izoform białek PR-10 z dziurawca zwyczajnego, jako potencjalnych receptorów melatoniny i mediatorów przekazu sygnału hormonalnego, oraz wstępna charakterystyka krystalograficzna ich kompleksów z naturalnymi ligandami",
- pani dr Marta Pastorczyk, działanie pt. "Wstępna charakterystyka funkcji białka błonowego ERD6 w transporcie glukozynolanów w odporności Arabidopsis na infekcje",
- pani dr hab. Karolina Krystkowiak działanie pt."Mutageneza szlaków biosyntezy metabolitów wtórnych modelowej trawy Brachypodium distachyon".
Serdecznie gratulujemy.
Nic w tym dziwnego, wszak odbywała się z okazji dwóch niezwykle ważnych wydarzeń:
100-lecia urodzin Profesora Macieja Wiewiórowskiego,
30-lecia powołania Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Na inauguracyjnym spotkaniu wręczono: odznaczenia państwowe, nagrody specjalne ICHB PAN - "Helix" i medale ICHB PAN. Dyrektor Instytutu prof. Marek Figlerowicz otrzymał Statuetkę Honorowego Hipolita z godnością Lidera Pracy Organicznej. W sumie wyróżnionych zostało ponad 30 osób."
Miło nam poinformować, że Ireneusz Stolarek oraz Michał Stelmaszczuk - doktoranci naszego Instytutu zostali wyróżnieni na III Kongresie BIO2018.* I Wyróżnienie otrzymał Ireneusz Stolarek za prezentację pracy: "The genetic landscape of pre-state Iron Ages societies of the East Central Europe".** II Wyróżnienie otrzymał Michał Stelmaszczuk za prezentację pracy: "Circular RNAs in Arabidopsis thaliana".Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Narodowego Centrum Nauki - OPUS 15 finansowanie swoich badań otrzymali: dr hab. Marta Olejniczak, która realizować będzie projekt pt. "Badanie mechanizmów naprawy dwuniciowych pęknięć DNA w regionach mikrosatelitarnych z wykorzystaniem systemu CRISPR/Cas9" oraz dr Jacek Kolanowski na projekt pt. "Niskocząsteczkowe narzędzia do badania lokalnego mikrośrodowiska białek".
Gratulujemy.
Zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Interdysciplinary Approaches to Complex Biological Systems”, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 12-14 listopada 2018 roku. Konferencja organizowana jest z okazji dwóch ważnych wydarzeń: 100-lecia urodzin Profesora Macieja Wiewiórowskiego, 30-lecia powołania Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Szanowi Państwo,
Miasto Poznań organizuje XV edycję konkursu „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” i „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską”.
Celem konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione na poznańskich uczelniach i w poznańskich placówkach naukowych jest zaangażowanie młodych talentów na rzecz rozwoju miasta oraz promowanie ich osiągnięć.Na autorów i autorki trzech najlepszych prac doktorskich czekają równorzędne nagrody w wysokości 8.000 zł, a na autorów i autorki trzech najlepszych prac magisterskich trzy równorzędne nagrody w wysokości 4.000 zł.
więcej
Miło nam poinformować, że w ramach konkursu NCN MINIATURA 2, pani dr inż. Małgorzata Marcinkowska-Swojak otrzymała finansowanie działania badawczego pt. "Pochodzenie populacji zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski w I-IV w. n. e. - wstępna analiza izotopowa strontu".
Prof. Tomasz Twardowski z Zakładu Biosyntezy Białka ICHB PAN opublikował wraz ze współpracownikami, w prestiżowym czasopiśmie z zakresu biotechnologii, ważną pracę dotyczącą perspektyw osiągnięcia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu ciągłego wzrostu populacji i zmian klimatycznych.
Tyczewska A, Woźniak E, Gracz J, Kuczyński J., Twardowski T. (2018) Towards Food Security: Current State and Future Prospects of Agrobiotechnology. Trends in Biotechnology, epub ahead of print, DOI https://doi.org/10.1016/j.tibtech.2018.07.008 (IF-5: 14,635)
Informujemy, że w ICHB PAN trwa nabór uzupełniający na Środowiskowe interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie nanotechnologii - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM. Dostępne jest jedno wolne miejsce.Termin zgłoszeń: do 6 października 2018 r.
Informujemy, że w ICHB PAN trwa nabór uzupełniający na Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie NanoBioTech - program POWR (partnerzy: ICHB PAN - PP - UMP). Dostępne jest jedno wolne miejsce.Termin zgłoszeń: do 7 października 2018 r.
Startują spotkania "Do Science" w Poznaniu! Natywnym językiem wydarzenia będzie język angielski.
Z dumą i radością informujemy, że Prezydent RP nadał z dniem 30 lipca 2018 r. tytuły naukowe profesorów nauk biologicznym dwojgu naukowców z naszego Instytutu. Nasi nowi profesorowie tytularni to:* prof. dr hab. Elżbieta Kierzek* prof. dr hab. Piotr KozłowskiSerdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
Prof. Mariusz Jaskólski z Zakładu Krystalografii – Centrum Badań Biokrystalograficznych ICHB PAN wraz ze współpracownikami, w tym współpracownikami z USA (Uniwersytet w Wirginii, Narodowy Instytut Raka) ogłosił w prestiżowych czasopismach z zakresu biologii strukturalnej dwie ważne prace dotyczące wątków krystalograficznych w badaniach biostrukturalnych:
* J.E.Raczynska, I.G.Shabalin, W.Minor, A.Wlodawer, M.Jaskolski, „A close look onto structural models and primary ligands of metallo- β-lactamases”, Drug Resistance Updates (IF-5: 11,4)
* M.Kowiel, D.Brzezinski, P.Porebski, I.G.Shabalin, M.Jaskolski, W.Minor, „Automatic recognition of ligands in electron density by machine learning”, Bioinformatics (IF-5: 8,6)
Miło nam poinformować, że wniosek Pani dr Lucyny Budźko do konkursu LIDER IX ogłoszonego przez NCBiR został wybrany do finansowania. Pani Doktor będzie realizowała w Instytucie badania dotyczące wykorzystania enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych.Celem Programu LIDER jest wsparcie rozwoju kadry naukowej, a w szczególności osób rozpoczynających karierę naukową, w podnoszeniu kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych.Serdecznie gratulujemy Kierowniczce projektu.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN SONATINA 2 znalazła się dr Agnieszka Belter, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. "Pionierskie badania struktury i funkcji G-kwadrupleksów miRNA".
Serdecznie gratulujemy!
1 lipca 2018 r. dr Jacek Kolanowski rozpoczął w naszym Instytucie realizację grantu HOMING pt. „MultiGATE: dual-analyte responsive fluorescent probes for a real-time multi-parametric sensing in cellular models”. Celem projektu jest synteza, charakterystyka i walidacja niskocząsteczkowych sond fluorescencyjnych (ang. dual-analyte fluorescent probes) do wizualizacji par analitów w żywych komórkach. Sondy te zostaną wykorzystane do wiarygodnego zmapowania parametrów biochemicznych modeli komórkowych różnych form raka prostaty.
Program „HOMING” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Informujemy, że termin zgłoszeń w naborze uzupełniającym na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM został przedłużony do 31 sierpnia 2018.
Kandydaci mogą przesyłać swoje aplikacje na formularzu zgłoszeniowym (pdf) wyłącznie drogą e-mailową, zgodnie z opisem w ogłoszeniu o naborze (pdf).
Kandydaci proszeni są o zapoznanie się z tematyką prac, które mogą być realizowane w ICHB PAN w ramach programu (pdf) i wskazanie jednego lub kilku z tematów w zgłoszeniu.
Informujemy, że w wyniku konkursu nr 25/2017 i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 8 maja 2018 r. Dyrektor ICHB PAN utworzył Zakład Metabolizmu RNA, a na jego kierownika powołał dr. Zbigniewa Warkockiego.Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów naukowych!
Informujemy o ogłoszeniu konkursu na finansowanie badań naukowych i/lub prac rozwojowych służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników Środowiskowego Studium Doktoranckiego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.
O finansowanie badań mogą ubiegać się:
1) młodzi naukowcy* zatrudnieni w Instytucie, dla których ICHB PAN jest podstawowym miejscem zatrudnienia;
2) uczestnicy Środowiskowego Studium Doktoranckiego ICHB PAN.
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB PAN)
oraz Instytut Historii, Wydział Historyczny
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
mają zaszczyt zaprosić do uczestnictwa w cyklu spotkań
„Biesiady z myślą”
Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zaprasza na uroczyste spotkanie dla uczczenia 100-lecia odrodzenia Polski.
W dniu 6 czerwca podczas uroczystej "Gali Nagrody Kryształowa Brukselka 2018" w warszawskim hotelu Marriott, wręczono nagrody przyznawane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE dla najaktywniejszych polskich uczestników programów ramowych UE na przestrzeni ostatnich 20 lat. Po raz kolejny wyróżniono ICHB PAN - PCSS. Tegoroczna nagroda jest już czwartym wyróżnieniem dla ICHB PAN - PCSS. Poprzednio Instytut otrzymał nagrody w 2004, 2010 oraz 2016 roku.
Informujemy, że trwa II nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin zgłoszeń: do 22 maja 2018 r.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN OPUS 14 znalazło się troje pracowników Instytutu.Prof. dr hab. Wojciech Rypniewski otrzymał dofinansowanie projektu pt. "Badanie enzymów chitynolitycznych zmierzające do skonstruowania sztucznego chitynosomu".Dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pt. "Zmiany w składzie białek rybosomalnych i w oddziałujących z rybosomami krótkich niekodujących RNA w Saccharomyces cerevisiae w odpowiedzi na stres środowiskowy".Dr hab. Michał Jasiński, prof. ICHB PAN otrzymał dofinansowanie na realizację grantu pt."Molekularne determinanty selektywnego transportu będącego udziałem roślinnych transporterów ABCG".Wszystkim kierownikom projektów serdecznie gratulujemy!
Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, po zasięgnięciu opinii Zespołu oceniającego prace nadesłane na Konkurs O/PAN na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta w 2017, postanowiło przyznać główną nagrodę w obszarze nauk medycznych Pani dr Katarzynie Klonowskiej, a wyróżnienie w obszarze nauk biologicznych i rolniczych Pani mgr Wandzie Białej z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Wręczenie nagrody oraz wyróżnienia nastąpi w części otwartej sesji Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Poznaniu w dniu 24 maja 2018 r. o godz. 12.00 w Sali Dużej Poznańskiego Ośrodka Nauki przy ul. Wieniawskiego 17/19. W trakcie uroczystości laureaci zaprezentują nagrodzone prace. Gratulujemy i serdecznie zapraszamy.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji "Premyslovci & Piast Meeting".
Organizatorami wydarzenia jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z partnerami z Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze.
Konferencja odbędzie się w dniach 29-30 maja 2018 roku w sali 1.71 (Aula im. G. Labudy), Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Umultowska 89d, Poznań.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej znalazł się dr Łukasz Przybył z Zakładu Biomedycyny Molekularnej. Program START ma na celu wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego poprzez przyznanie rocznego stypendium. Serdecznie gratulujemy!
Z przyjemnością informujemy, że w XIV edycji „Nagrody Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską” jedną z trzech równorzędnych nagród przyznano rozprawie dr Joanny Śliwiak pt. „Complexes of PR-10 proteins with plant hormones: crystallographic and biophysical studies” (promotor: prof. dr hab. Mariusz Jaskólski). Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 19 kwietnia. Serdecznie gratulujemy!
Informujemy, że rozpoczął się II nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin zgłoszeń: do 22 maja 2018. Kandydaci mogą przesyłać swoje aplikacje na formularzu zgłoszeniowym (pdf) wyłącznie drogą e-mailową, zgodnie z opisem w ogłoszeniu o naborze (pdf).Dwuetapowe r ozmowy kwalifikacyjne odbędą si ę w dniach 23-25 maja. Osoby zakwalifikowane do Projektu rozpoczną studia od 1 czerwca 2018 r.Zachęcamy kandydatów do zapoznania się z przykładową tematyką prac, które mogą być realizowane w ICHB PAN w ramach programu interdyscyplinarnych studiów doktoranckich (pdf).
ICHB PAN i Ośrodek Studiów nad Komunikowaniem im. McLuhana UAM zapraszają na inauguracyjne spotkanie nowego cyklu „Biesiada z myślą” w dniu 9 maja 2018, godz. 18.00 (sala 312), na którym wystąpią: prof. Marek Figlerowicz (wprowadzenie) oraz prof. Marek Kaźmierczak („O synchronii i sieciach w komunikowaniu”) i prof. Marek Hendrykowski („Sekrety komunikowania”).
W ostatnich miesiącach ukazało się kilka publikacji z afiliacją ICHB PAN w czasopismach z renomowanej rodziny Nature. W jednej z prac w Nature Genetics prof. Anna Jasi ń ska jest pierwszym autorem, a w dwóch pracach w Nature Communications prof. Zofia Gdaniec i prof. Rafał Ciosk są autorami korespondencyjnymi. Pozostali współautorzy z ICHB PAN to dr Dorota Gudanis i dr Katarzyna Pachulska-Wieczorek:
26 lutego br. w ukazała się publikacja: Magdalena Dąbrowska, Wojciech Juzwa, Włodzimierz J. Krzyzosiak, Marta Olejniczak*, „Precise Excision of the CAG Tract from the Huntingtin Gene by Cas9 Nickases”, Front. Neurosci., 12, 75 (autorzy z ICHB PAN pogrubieni), opisująca wykorzystanie zmodyfikowanej wersji systemu CRISPR/Cas9, tzw. nikaz Cas9 do wycięcia zmutowanego fragmentu genu odpowiedzialnego za chorobę Huntingtona w komórkach fibroblastów pochodzących od pacjentów z HD. Badania te przybliżają opracowanie metody leczenia tej wyniszczającej choroby genetycznej.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu HOMING nr 4/2017 Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej znalazł się dr Jacek Kolanowski z projektem "MultiGATE: responsywne sondy fluorescencyjne do jednoczesnego wykrywania dwóch analitów naraz w celu równoległego monitorowania kilku cech biochemicznych w modelach komórkowych".Serdecznie gratulujemy!
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w 2017 r. i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, z dniem 1 marca 2018 r. Dyrektor ICHB PAN powołał kierowników nowych zakładów naukowych Instytutu:
Prof. dr hab. Zofia Gdaniec - kierownik Zakładu Biomolekularnego NMR.
Dr J acek Kolanowski - kierownik Zakładu Sond Molekularnych i Proleków.
Dr hab. Katarzyna Rolle, prof. ICHB PAN - kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej.
Dyrektor ICHB PAN powołał jednocześnie nowego kierownika pracowni specjalistycznej:
Dr Karol Pasternak - kierownik Pracowni NMR, afiliowanej przy Zakładzie Biomolekularnego NMR.
W ramach Światowych Dni Mózgu, w dniach 12-16 marca 2018 r. zapraszamy na 10. Tydzień Mózgu w Poznaniu.
Codziennie od godz. 17.00 do 19.00 przybliżać będziemy Państwu tematykę najnowszych badań dotyczących ludzkiego mózgu. W sumie aż 10 wykładów (pdf), obejmujące między innymi zagadnienia związane z chorobą Alzheimera, padaczką nabytą, uzależnieniami, pozytywnym myśleniem, profilaktyką, leczeniem i zapobieganiem udarom. Po wykładach będzie czas na krótką dyskusję z prelegentami.
Ponadto w poniedziałek zapraszamy na godz. 19 na koncert inauguracyjny studentów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Wykłady i koncert odbywać się będą w sali Dużej Ośrodka Nauki PAN przyul. H. Wieniawskiego 17/19.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN SONATA 13, SONATA BIS 7 oraz MINIATURA 1 znalazło się aż siedmioro wnioskodawców z Instytutu:* dr Agnieszka Kiliszek - "Opracowanie metodologii umożliwiającej stabilizację RNA w formie spinki do badań krystalograficznych" (SONATA BIS)
* dr Jacek Kolanowski - "Maskowane substraty bioluminogenne do selektywnego obrazowania parametrów biochemicznych raka" (SONATA - w konsorcjum z IGCz PAN)
* dr hab. Katarzyna Rolle - "Identyfikacja i charakterystyka nowych klas regulatorowych RNA w glejaku wielopostaciowym (GBM). Udział sno-miRNA oraz kolistych RNA (circRNA) w rozwoju i progresji GBM oraz ich znaczenie dla komórek macierzystych nowotworu" (SONATA BIS)
* dr Zbigniew Warkocki - "Badanie urydylacji RNA jako mechanizmu regulacji ekspresji genów u człowieka" (SONATA)
* dr inż. Anna Wojakowska - "Identyfikacja biocząsteczek uwalnianych przez komórki raka jelita grubego i wykrywanych w surowicy krwi lub/i egzosomach" (SONATA)
* dr Agnieszka Żmieńko - "Udział polimorfizmu liczby kopii genów w naturalnym zróżnicowaniu odpowiedzi ekotypów Arabidopsis thaliana na stres biotyczny" (SONATA)
* dr Luiza Handschuh - "Analiza eksomów pacjentów z ostrą białaczką szpikową" (MINIATURA)
Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały:· 15 grudnia 2017: dr hab. Edyta Kościańska (Zakład Biologii Integratywnej); tytuł osiągnięcia: „Biogeneza i funkcja mikroRNA w dziedzicznych chorobach neurologicznych”· 26 stycznia 2018: dr hab. Mariola Dutkiewicz (Zakład Biochemii RNA); tytuł osiągnięcia: „Badanie struktury oraz atakowanie wirusowego RNA za pomocą narzędzi oligonukleotydowych”Oba stopnie zostały nadane przez Wydział Biologii UAM w dziedzinie nauk biologicznych, dyscyplina: biologia.Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w samodzielnej pracy naukowej!
Kilka tygodni temu uruchomiona została strona Instytutu na Facebooku.
https://www.facebook.com/pg/Instytut-Chemii-Bioorganicznej-Polskiej-Akademii-Nauk-ICHB-PAN-1983068941913518
Można tam znaleźć bogato zilustrowane bieżące informacje o wydarzeniach w Instytucie i sprawach związanych z Instytutem.
Stronę prowadzi pani dr Urszula Skrzypczak.
Informujemy, że rozpoczął się nabór na interdyscyplinarne studia doktoranckie - program POWR koordynowany przez Centrum NanoBioMed UAM.Termin zgłoszeń jest bardzo krótki: do 24 stycznia. Kandydaci przesyłać swoje aplikacje na formularzu zgłoszeniowym (pdf) wyłącznie drogą e-mailową, zgodnie z opisem w ogłoszeniu o naborze (pdf).Zachęcamy kandydatów do zapoznania się z przykładową tematyką prac, które mogą być realizowane w ICHB PAN w ramach programu interdyscyplinarnych studiów doktoranckich (pdf).Studia startują od 1 marca.
Dnia 28 grudnia 2017 r. zawarta została umowa pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk o dofinansowanie projektu pt. "Mapa Mikrobiomu Polski" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój Działanie 4.1 "Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze”.
Grupa ekspertów z zakresu GMO z kilkunastu krajów UE wzywa Komisję Europejską do wprowadzenia dyrektywy umożliwiającej indywidualnym krajom podejmowanie decyzji ws. uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. List w tej sprawie ukazał się w renomowanym czasopiśmie Nature Biotechnology, a jego współautorem jest prof. Tomasz Twardowski. Zob. też informację prasową (pdf).
Informujemy, że w wyniku konkursów ogłoszonych w 2017 r. i po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Naukowej ICHB PAN, dnia 2 stycznia 2018 r. Dyrektor ICHB PAN powołał kierowników nowych zakładów naukowych Instytutu:
dr hab. Anna Kurzyńska-Kokorniak, prof. ICHB PAN - kierownik Zakładu Biochemii Rybonukleoprotein
dr hab. Magdalena Łuczak, prof. ICHB PAN - kierownik Zakładu Proteomiki Biomedycznej
dr hab. Marta Olejniczak, prof. ICHB PAN - kierownik Zakładu Inżynierii Genomowej
dr Katarzyna Pachulska-Wieczorek - p.o. kierownik Zakładu Struktury i Funkcji Retrotranspozonów
dr hab. Marta Szachniuk, prof. ICHB PAN - kierownik Zakładu Bioinformatyki Strukturalnej
W serwisie PAP "Nauka w Polsce" ukazał się artykuł pt. RNA w 3D? Polacy zostawiają konkurencję w tyle!, prezentujący serwer RNAComposer, będący efektem współpracy Zakładu Struktury i Funkcji RNA (kierowanego przez prof. dr. hab. Ryszarda Adamiaka) i Zakładu Bioinformatyki (kierowanego przez prof. dr. hab. Jacka Błażewicza, z wiodącym udziałem grupy dr hab. Marty Szachniuk). Zapraszamy do lektury!
Informujemy, że 25 grudnia w głównym wydaniu Wiadomości TVP 1 ukazał się reportaż dotyczący projektu Epicell, realizowanego w ICHB przez zespoły prof. Wojciecha Markiewicza, prof. Jana Barciszewskiego i prof. Macieja Stobieckiego. Materiał dostępny jest pod adresem https://wiadomosci.tvp.pl/35082236/25122017-1930 (od 16'25'' do 18'37''). Zapraszamy do obejrzenia!
Z przyjemnością informujemy, że tegoroczną nagrodę naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN otrzymała dr hab. Marta Szachniuk za cykl prac przedstawiający oryginalne informatyczne metody rozpoznawania i modelowania struktur 3D RNA. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 14 grudnia 2017 w Pałacu Staszica w Warszawie.https://informacje.pan.pl/index.php/serwis-media/1945-przyznano-tegoroczne-nagrody-wydzialowe-panSerdecznie gratulujemy!
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Marek Figlerowicz znalazł się w gronie pięciu tegorocznych laureatów Nagrody Naukowej Prezesa Polskiej Akademii Nauk! Wyróżnienie to otrzymał za pionierskie badania w zakresie genomiki, transkryptomiki, proteomiki, a także archeogenomiki.http://www.naukaonline.pl/news/item/4326-piatka-na-piatke-czyli-nagrody-prezesa-pan-2017Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że w wyniku rozstrzygnięcia III konkursu ogłoszonego w ramach międzynarodowego programu E-Rare-3 wśród 11 projektów rekomendowanych do finansowania znalazły się 2 projekty z udziałem naukowców Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN:
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zaprasza na Konferencję o charakterze popularnonaukowym i edukacyjnym, skierowaną do wszystkich mieszkańców Poznania i Wielkopolski, w tym szczególnie nauczycieli i uczniów liceów ogólnokształcących oraz studentów.
NCBR poinformowało, iż projekt pt. "Mapa Mikrobiomu Polski" został wybrany do finansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój Działanie 4.1 "Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze”.
Miło nam poinformować, że w wyniku oceny wniosków złożonych do konkursów NCN Opus 13 i Preludium 13, zakwalifikowanych do finansowania zostało 6 wniosków z ICHB PAN.
Nowe projekty otrzymali:
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zamierza uruchomić nowy zakład naukowy w obszarze biologii RNA. W związku z tym poszukiwani są kandydaci na stanowisko kierownika. Ogłoszenia konkursowe znajdują się w zakładce "Konkursy, staże, praktyki, praca".
Komitet Biotechnologii PAN powołał zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Twardowskiego, który w listopadzie br. przygotował obszerną ekspertyzę zatytułowaną "Biogospodarka, biotechnologia i nowe techniki inżynierii genetycznej" (pdf). Zachęcamy do zapoznania się z tym opracowaniem.
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN otrzymał list gratulacyjny od prof. Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk, w związku z przyznaniem Instytutowi najwyższej kategorii naukowej A+ . (pdf)
16 października 2017 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki parametryzacji jednostek naukowych na lata 2018-2021. Z wielką satysfakcją informujemy, że ICHB PAN został zaklasyfikowany w najwyższej kategorii A+. Kategorię tę przyznano 12 spośród 69 instytutów PAN (17,4%), a łącznie - 49 jednostkom naukowym spośród 993 poddanych ocenie (4,9%). Więcej na stronach MNiSW.
1 października 2017 dr hab. Rafał Ciosk rozpoczął w naszym Instytucie realizację grantu TEAM pt. „Regulation of body fat: from novel mechanisms to therapeutic targets”. Celem projektu jest badanie gospodarki tłuszczami przy pomocy modelowego organizmu zwierzęcego.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znaleźli się nasi naukowcy:
- dr Dorota Gudanis, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. „Wykorzystanie modyfikowanych chemicznie kwadrupleksów RNA w terapii antysensowej”- dr Daniel Baranowski, który otrzymał dofinansowanie na realizację grantu pt. „Nowe 3,6,9-tripodstawione pochodne 9-H-karbazolu jako potencjalne sondy fluorescencyjne do detekcji kwadrupleksów DNA i RNA”- dr Zofia Jahnz-Wechmann, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. „Synteza nowych pochodnych porfirynowych o potencjalnym zastosowaniu w terapii fotodynamicznej (PDT)”
Uczestników tegorocznej Nocy Naukowców - zapraszmy do FutureLab, czyli Laboratoriów Przyszłości PCSS na Zwierzyniecką 20! Bądź z nami w "Jedyną taką noc w Europie", by zajrzeć m.in. do Laboratorium innowacyjnej edukacji, Laboratorium inteligentnego otoczenia oraz wirtualnie zwiedzić superkomputery w nowoczesnej serwerowni.
Będziemy z Wami już od godziny 18.00 aż do północy! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-20 października 2017 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny organizuje cykl warsztatów, szkoleń i dyskusji skierowanych do młodych naukowców, doktorantów dotyczących planowania i rozwijania kariery naukowej.Informacje wstępne o wydarzeniu znajdują się na stronie: https://www.euraxess.pl/node/219793.Spotkania są bezpłatne.Serdecznie zapraszamy.
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znalazła się dr Dagmara Baraniak, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. „Synteza nowych analogów dimerów nukleozydów pirymidyniowych zawierających łącznik 1,2,3-triazolowy o potencjalnym wykorzystaniu w medycynie”.Serdecznie gratulujemy!
Bioinformatyka
Chemia obliczeniowa
Biochemia rybonukleoprotein
Genomika funkcjonalna i strukturalna retroelementów
Proteomika.
W związku z tym poszukiwani są kandydaci na stanowiska kierowników. Ogłoszenia konkursowe znajdują się w zakładce "Konkursy, staże, praktyki, praca".
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Miniatura znalazła się dr Agnieszka Żmieńko, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. „Zmienność liczby kopii genu MSH2 u Arabidopsis thaliana - struktura duplikacji, zakres polimorfizmu w naturalnych ekotypach oraz wpływ na ekspresję genów zaangażowanych w naprawę niesparowań DNA”.Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursu NCN Sonatina 1 znalazła się dr Elżbieta Lenartowicz, która otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt.„Funkcja struktury drugorzędowej vRNA wirusa grypy typu A w kompleksie rybonukleoproteinowym podczas cyklu replikacyjnego wirusa”.Serdecznie gratulujemy!
Miło nam poinformować, że rozprawa doktorska dr. inż. Dominika Lewandowskiego pt. Strukturalne i funkcjonalne uwarunkowania oddziaływań pomiędzy kleszczem a patogenną bakterią na przykładzie białek TROSPA z Ixodes ricinus i OspA z Borrelia burgdorferi, wykonana pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Figlerowicza, została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w 2017 roku.Laureatowi składamy serdeczne gratulacje!
Informujemy, że w ramach Działania 3.2 Studia doktoranckie, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 do finansowania zostały zakwalifikowane dwa projekty, w których partnerem jest ICHB PAN.W związku z tym w ramach Środowiskowego Studium Doktoranckiego ICHB PAN uruchomione zostaną dodatkowo dwa nowe kierunki:"Środowiskowe Interdyscyplinarne studium doktoranckie w zakresie nanotechnologii", tworzone z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza i Instytutem Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.
"Interdyscyplinarne studia doktoranckie NanoBioTech", tworzone z Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie stopień doktora habilitowanego uzyskały:
- 12 grudnia 2016: dr hab. Katarzyna Rolle (Zakład Epigenetyki); tytuł osiągnięcia:„Nowe narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne oparte o RNA w terapii guzów mózgu”
- 26 maja 2017: dr hab. Anna Kurzyńska-Kokorniak (Zakład Biologii Molekularnej i Systemowej); tytuł osiągnięcia:„Rybonukleazy typu Dicer oraz czynniki zaangażowane w regulację ich aktywności ze szczególnym uwzględnieniem krótkich RNA”
- 26 maja 2017: dr hab. Magdalena Łuczak (Pracownia Spektrometrii Mas); tytuł osiągnięcia:„Identyfikacja molekularnych mechanizmów progresji miażdżycy w przewlekłej chorobie nerek”
- 23 czerwca 2017: dr hab. Kamilla Bąkowska-Żywicka (Zakład Genetyki Molekularnej); tytuł osiągnięcia:„Odkrycie nowej klasy krótkich regulatorowych niekodujących RNA oddziałujących z rybosomem, powstających przez przetworzenie funkcjonalnych RNA (mRNA, tRNA, snoRNA)”.
Wszystkie stopnie zostały nadane przez Wydział Biologii UAM w dziedzinie nauk biologicznych, dyscyplina: biologia.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w samodzielnej pracy naukowej!
Uprzejmie informujemy, że w dniu 4 czerwca 2017 o godz. 18-ej w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich (Stary Rynek 78/79 w Poznaniu), odbędzie się koncert Chóru Kameralnego PAN. Wstęp wolny.Program (pdf)
Fotoreportaż z koncertu
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN Sonata 12 oraz Preludium 12 znalazło się troje wnioskodawców z Instytutu.Dr Leszek Błaszczyk otrzymał dofinansowanie projektu Sonata pt. "W jaki sposób struktura RNA kieruje funkcją matrycowego RNA? Aspekty strukturalne i funkcjonalne kluczowe dla syntezy białka p53 - głównego regulatora podstawowych procesów w komórce".Mgr Piotr Machtel otrzymał dofinansowanie na realizację projektu Preludium pt. "Opracowanie nowej metody bezpośredniej identyfikacji i absolutnej oceny ilościowej zdarzeń przedwczesnej terminacji transkrypcji, na przykładzie bakteryjnych ryboprzełączników".Mgr Magdalena Materna otrzymała dofinansowanie na realizację grantu Preludium pt. "Fosfobetainy N-tlenkowe w nowych strategiach syntezy P-modyfikowanych fosforanów i polifosforanów biomolekuł naturalnych i ich analogów".Wszystkim kierownikom projektów serdecznie gratulujemy!
Otwarta sesja sprawozdawcza z działalności naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w roku 2016 w ramach 102. posiedzenia Rady Naukowej ICHB Poznań, 11–12 maja 2017 r. Program [pdf]
Miło nam poinformować, że w gronie 3 laureatów 22. Konkursu Inicjatywy CORNET znalazł się projekt ProRapeSeed "Innowacyjna technologia przetwórstwa rzepaku do żywienia drobiu", w którym uczestniczy ICHB PAN (prof. Tomasz Twardowski).
Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów XIII edycji „Nagrody Miasta Poznania” za wyróżniające się prace magisterskie i doktorskie znalazły się trzy prace z ICHB PAN. Laureatami zostali: mgr Karolina Borak (Majcherek), dr Dominik Lewandowski i dr Karol Czubak.
Serwis Nauka w Polsce prowadzony przez Polską Agencję Prasową opublikował artykuł dotyczący badań chorób neurodegeneracyjnych prowadzonych w ICHB PAN. Artykuł wzbogacony jest wypowiedziami mgr Martyny Urbanek, doktorantki prof. Włodzimierza Krzyżosiaka i laureatki niedawnej edycji konkursu stypendialnego L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Zapraszamy do lektury! http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413545,rzadkie-choroby-genetyczne-pod-lupa-badaczy-z-poznania.html
W dniach 13-17 marca 2017, od poniedziałku do piątku, w sali Dużej Ośrodka Nauki PAN odbywać się będą wykłady 9. Tygodnia Mózgu w Poznaniu. Codziennie w godzinach 17.00-19.00 zaprezentowane zostaną po dwa ciekawe wykłady. Ponadto w poniedziałek 13 marca o godz. 19.00 odbędzie się koncert inauguracyjny studentów poznańskiej Akademii Muzycznej prowadzony przez prof. dr hab. Halinę Lorkowską. Zapraszamy!
Program
Miło nam poinformować, że mgr Anna Mleczko, doktorantka w Zakładzie Genetyki Molekularnej, znalazła się w gronie 10 finalistów konkursu FameLab. Dzięki zakwalifikowaniu się do finału weźmie udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzonym przez brytyjskich i polskich trenerów. FameLab to jeden z najbardziej liczących się konkursów prezentacji naukowych, w którym mogą brać udział studenci, doktoranci i pracownicy instytucji naukowych. Uczestnicy w ciągu kilku minut przedstawiają publicznie swoje pasje naukowe lub inne ciekawe zagadnienia związane z nauką. Ich zadaniem jest pobudzenie wyobraźni i zainspirowanie publiczności.
ICHB PAN i UAM zapraszają na konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki pt. „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych” w dniach 23-24 lutego 2017 w Poznaniu. W ICHB w czwartek 23 lutego w godz. 16-18 odbędą się seminaria „Kryteria doskonałości naukowej” (aula), „Podnoszenie kompetencji badawczych kadry naukowej” (aula) i „Otwarty dostęp do publikacji i wyników badań naukowych” (sala 312). Obrady będą transmitowane na żywo na stronie WWW konferencji. Do pobrania program konferencji
Uprzejmie informujemy, że Oddział PAN w Poznaniu ogłasza V. edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2016 r., której wiodącym autorem jest doktorant (wiek do 30 lat) z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej. Konkurs ten przeprowadzony będzie w pięciu obszarach działania Akademii, tożsamych z nazwami wydziałów PAN:
-nauk humanistycznych i społecznych,
-nauk biologicznych i rolniczych,
-nauk ścisłych i nauk o Ziemi,
-nauk technicznych,
-nauk medycznych.
Szanowni Państwo,Na platformie PlatonTV pojawił się premierowy odcinek naukowego programu cyklicznego "Czas nauki" zatytułowany "Nauka na zdrowie". Z materiału dowiemy się m.in.
- o licencjonowanym rozwiązaniu na temat ferrytyny, o którym opowiada:
dr inż. Magdalena Zielińska-Dawidziak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
prof. dr hab. Tomasz Twardowski z Instytutu Chemii Bioogranicznej PAN
- oraz o aplikacjach naukowych stworzonych przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia w/w odcinka: http://platontv.pl/play/7092?layout=44&logopos=1
Miło nam poinformować, że na liście laureatów konkursów NCN SONATA BIS oraz MAESTRO znalazło się troje pracowników Instytutu.Dr hab. Piotr Kozłowski otrzymał dofinansowanie projektu MAESTRO pt. "Analiza somatycznych mutacji w genach miRNA i w genach biogenezy miRNA w celu identyfikacji nowych celów terapii i biomarkerów chorób nowotworowych".Dr Katarzyna Pachulska-Wieczorek otrzymała dofinansowanie na realizację projektu SONATA BIS pt. "Struktura RNA i jego oddziaływania z białkiem Gag warunkujące funkcje RNA Ty1 na różnych etapach replikacji retrotranspozonu".Dr Anna Kurzyńska-Kokorniak otrzymała dofinansowanie na realizację projektu SONATA BIS pt. "Niepoznane obszary aktywności ludzkiej rybonukleazy Dicer".Wszystkim kierownikom projektów serdecznie gratulujemy!
Z radością informujemy iż Komisja Europejska przyznała Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk prestiżowe wyróżnienie HR Excellence in Research. Dzięki tej nagrodzie Instytut dołączył do grona kilkudziesięciu wyróżnionych placówek naukowych z Polski, które zapewniają doskonałe warunki zatrudnienia dla naukowców, stwarzając przy tym optymalną atmosferę do prowadzenia badań na najwyższym poziomie.
22 grudnia 2016 r. zawarta została umowa pomiędzy Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym (Instytucją Wdrażającą) a Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk o dofinansowanie przedsięwzięcia Genomiczna Mapa Polski, które powstanie w ramach projektu „ECBiG – Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki” (POIR.04.02.00-30-A004/16). Jest to pierwsze przedsięwzięcie, które startuje w ramach ogłoszonego w 2015 roku konkursu, obejmującego wsparcie dla projektów znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (Działanie 4.2. Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR)).
Szanowni Państwo,
W imieniu Wielkopolskiego Konsorcjum Nauk Przyrodniczych Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu zapraszam do udziału w dorocznym, uroczystym wręczeniu dyplomów doktorom wypromowanym w 2016 roku w Instytutach, Chemii Bioorganicznej PAN, Dendrologii PAN, Genetyki Człowieka PAN i Genetyki Roślin PAN, będących członkami Konsorcjum.
Z dumą informujemy, że trzem doktorantkom ICHB PAN przyznano stypendia Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Laureatkami zostały:* mgr Katarzyna Klonowska z Zakładu Genetyki Molekularnej* mgr Weronika Kotkowiak z Zakładu Bioinżynierii Kwasów Nukleinowych* mgr Martyna Urbanek z Zakładu Biomedycyny Molekularnej
Zapraszamy do obejrzenia programu z serii "Medycyna i ty " wyemitowanego 18.11.2016 przez Program 3 Telewizji Polskiej. Został on zrealizowany częściowo na terenie ICHB PAN i prezentuje wypowiedzi naukowców z naszego Instytutu.
Miło nam poinformować, że w konkursie o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego dwie równorzędne nagrody otrzymali:
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs ofert biegłych rewidentów na przeprowadzenie badania rocznego sprawozdania finansowego za 2016 rok. Termin składania ofert: 15.12.2016. Szczegóły w pliku (pdf).
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętych ostatnio konkursach Narodowego Centrum Nauki OPUS 11, PRELUDIUM 11 i SONATA 11 zakwalifikowano do finansowania następujące projekty złożone z ICHB PAN:
Zapraszamy do obejrzenia relacji zrealizowanej przez Platon TV oraz polecamy artykuł Ireneusza Stolarka i Marka Figlerowicza Homo sapiens w Europie ? historia zapisana w DNA w najnowszym numerze kwartalnika Nauka.
Z przyjemnością informujemy, że laureatami tegorocznej Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej zostali prof. Ryszard Kierzek oraz jego długoletni współpracownik z Wydziału Chemicznego Uniwersytetu w Rochester w USA, prof. Douglas H. Turner. Nagrodę tę przyznają wspólnie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i największe na świecie towarzystwo ogólnonaukowe, American Association for the Advancement of Science (AAAS).
W dniach 11?14 września 2017 w Krakowie odbędzie się konferencja Eurobiotech 2017, której jednym z partnerów jest ICHB PAN, a prof. Tomasz Twardowski jest przewodniczącym komitetu naukowego. W trakcie konferencji wykłady przedstawią najwyższej klasy uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla i nominowani do tego wyróżnienia.
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konferencji naukowej DNA – język życia organizowanej przez:
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu
Politechnikę Poznańską, Wydział Informatyki
Polskie Towarzystwo Biochemiczne
Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Poznań, 27–28 października 2016 - WSTĘP WOLNY
strona konferencji: http://www.dna-jezyk-zycia.ibch.poznan.pl/
Latem br. ICHB PAN podjął działania w celu uzyskania grantu europejskiego ?Teaming for Excelence? w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Naszym celem jest utworzenie Europejskiego Centrum Medycyny i Biologii Systemowej ?EuMeBioS?. Pierwszym etapem procedury w Polsce był start w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w celu dokonania preselekcji wniosków, dla których NCBiR podejmie się roli koordynatora. Spośród 17 złożonych propozycji z całego kraju, pozytywną ocenę panelu ekspertów uzyskało 7. Z przyjemnością informujemy, że wśród nich znalazł się wniosek, którego liderem jest ICHB PAN.
W tym roku Ta Jedyna Noc - Noc Naukowców - przypada w piątek 30 września 2016 r. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Ośrodka Nauki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego 17/19 w Poznaniu. Jak zwykle czekamy z mnóstwem atrakcji!
W opublikowanym we wrześniu najnowszym rankingu hiszpańskiej firmy Scimago Lab, opracowywanym we wspólpracy z Elsevierem, ICHB PAN zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, instytutów PAN i instytutów badawczych, wyprzedzając tak znamienite jednostki jak Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska (http://www.scimagoir.com/rankings.php?country=POL).
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętym konkursie NCN - SYMFONIA 4 na międzydziedzinowe projekty badawcze zakwalifikowano do finansowania projekt "Trójwymiarowe Peptydowo-Organiczne Szkielety Supramolekularne" złożony przez konsorcjum w składzie Instytut Chemii Organicznej PAN oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Kierownikiem projektu jest dr hab. Agnieszka Szumna, a kierownikiem zespołu z IChB PAN jest prof. dr hab. Mariusz Jaskólski.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Miło nam poinformować, że rozprawa doktorska dr Agnieszka Belter pt. Strukturalne aspekty miRNA swoistych dla guzów mózgu, wykonana pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosławy Naskręt-Barciszewskiej, została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów w 2016 roku.
Laureatce składamy serdeczne gratulacje!
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Jan Węglarz został wybrany Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Ten zaszczytny tytuł został mu przyznany w uznaniu jego wybitnego dorobku naukowego oraz doceniając zasługi dla rozwoju nauki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz budowy społeczeństwa informatycznego. Uroczystość odbyła się zgodnie z tradycją podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca, czyli w dzień patronów Poznania - Świętych Piotra i Pawła.
Miło nam poinformować, że w gronie 12 tegorocznych stypendystów Miasta Poznania znalazły się dwie doktorantki ICHB PAN: mgr Paulina Gałka-Marciniak i mgr Katarzyna Klonowska. Stypendia te przyznawane są od roku 1998 przez Kapitułę Nagrody Naukowej Miasta Poznania. Nasze doktorantki zostały nagrodzone za:
Miło nam poinformować, że ICHB PAN wraz z PCSS został http://www.kpk.gov.pl/?page_id=30893 laureatem nagrody Kryształowej Brukselki 2016, przyznawanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE dla najlepszej w Polsce instytucji realizującej europejskie projekty badawcze. ICHB/PCSS uzyskało to wyróżnienie po raz trzeci, uprzednio były to zwycięstwa w latach 2004 i 2010.
Szanowni Państwo,w środę tj. 18 maja 2016 r. na portalu Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER (http://platontv.pl/) odbyła się premiera 3. odcinka cyklu popularnonaukowego "Nienaukowe pasje naukowców: życie jest sztuką", którego głównym bohaterem jest prof. dr hab. Andrzej B. Legocki.
Miło nam poinformować, że Prezydium Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, po zasięgnięciu opinii Zespołu oceniającego prace nadesłane na Konkurs O/PAN na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta w 2015, postanowiło przyznać główną nagrodę w obszarze nauk medycznych Panu mgr Karolowi Czubakowi z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Miło nam poinformować, że w rozstrzygniętych ostatnio konkursach OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10 zakwalifikowano do finansowania następujące projekty złożone z ICHB PAN:
W dniu 1 maja 2016 roku powołani zostali nowi wicedyrektorzy ICHB PAN:Zastępca Dyrektora ds. Koordynacji Badań: mgr Julia Brzoska-Karwat orazZastępca Dyrektora ds. Finansowych: mgr Adam Kubasiński
Od 25 kwietnia 2016 r., zapraszamy na premierowe odcinki krótkich programów naukowych na portalu PlatonTV. W odcinkach pojawiają się osoby związane z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zamieszczonych materiałów.
Przyznawanie loga HR Excellence in Research jest jednym z działań Komisji Europejskiej w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, nakierowanej na zwiększanie atrakcyjności warunków pracy naukowców w Unii Europejskiej
Serdecznie zapraszamy Państwa na wykład dr Krzysztofa Chylińskiego (CSF ProTech, Wiedeń) pt. "CRISPR/Cas9: Jak bakteryjny układ odpornościowy zrewolucjonizował inżynierię genetyczną" (pdf). Wykład odbędzie się 07.04.2016 (czwartek) o godz. 11:15 w sali konferencyjnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w ramach zebrania plenarnego Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.
Zapraszamy na najważniejsze europejskie wydarzenie 2016r. w branży Life Science! W dniach 3-6 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 17 Europejski Kongres Biotechnologii (pdf). Kongres organizowany jest przez Europejską Federację Biotechnologii w ścisłej współpracy z firmą Targi w Krakowie. W skład Komitetu Organizacyjnego, oprócz przedstawicieli Europejskiej Federacji Biotechnologii wchodzą również Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Małopolskie Centrum Biotechnologii działające przy UJ, Komitet Biotechnologii PAN, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Polska Federacja Biotechnologii oraz Targi w Krakowie.
Prezes Oddziału PAN w Poznaniu, prof. Roman Słowiński uprzejmie zaprasza Państwa do wzięcia udziału w 8. Tygodniu Mózgu w Poznaniu, który odbędzie się w dniach 14-18 marca 2016 r. w godz. 17.00-19.00 (pdf).
Z dniem 31 stycznia 2016 r. prof. dr hab. Maciej Stobiecki przestał pełnić funkcję Z-cy Dyrektora ds. Naukowych. Dyrekcja ICHB składa Panu Profesorowi Maciejowi Stobieckiemu serdeczne podziękowania za wiele lat zaangażowania w pracę na rzecz Instytutu.
Szanowni Państwo,Uprzejmie informujemy, że Oddział PAN w Poznaniu ogłasza IV. edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2015 r., której wiodącym autorem jest doktorant (wiek do 30 lat) z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej.
Z dniem 31 grudnia 2015 r. prof. dr hab. Jerzy Boryski przestał pełnić funkcję Z-cy Dyrektora ds. Naukowych i równocześnie z dniem 1 stycznia 2016 r. na to stanowisko powołany został dr hab. Michał Sobkowski. Dyrekcja ICHB serdecznie dziękuje Panu Profesorowi Jerzemu Boryskiemu za wieloletnią, trudną i wymagającą poświęceń pracę na rzecz Instytutu.
W dniu 9 grudnia 2015, na otwartej części posiedzenia Rady Naukowej ICHB w Auli Ośrodka Nauki miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich dla osób wypromowanych w Instytucie Chemii Bioorganicznej w roku 2015.
Serdecznie zapraszam Państwa na wystawę i sprzedaż zagranicznych książek naukowych...
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w otwartej części 95. Posiedzenia Rady Naukowej ICHB PAN, w czasie którego nastąpi uroczyste wręczenie dyplomów doktorskich oraz immatrykulacja nowo przyjętych doktorantów. Szczegóły przedstawiamy w załączonym zaproszeniu.
Z poważaniem,
Prof. dr hab. Andrzej B. Legocki - Przewodniczący Rady Naukowej ICHB PAN.
Na podstawie § 12 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 listopada 2010 w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. nr 233 poz. 1530), uprzejmie informujemy, że Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w wyniku postępowania konkursowego, uchwałą nr 1/2015 z dnia 28 października 2015 roku, wyłoniła kandydaturę prof. dr hab. Marka Figlerowicza na stanowisko Dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.
Granty dla naszych naukowców w konkursach: OPUS 9, PRELUDIUM 9 i SONATA 9
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs ofert biegłych rewidentów na przeprowadzenie badania rocznego sprawozdania finansowego za 2015 rok. Szczegóły w pliku (pdf)
Polska Akademia Nauk zaprasza na międzynarodowe seminarium pt. ?Citizen science ? aspekty merytoryczne, prawne i etyczne??, które odbędzie się w dniu 26 października 2015 r. w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72, Warszawa).
W tym roku Ta Jedyna Noc - Noc Naukowców - przypada w piątek 25 września 2015 r. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich do Ośrodka Nauki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego 17/19 w Poznaniu. Jak zwykle czekamy z mnóstwem atrakcji!
Nowa siedziba Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego to Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO), mieszczące się w kompleksie budynków przy ul. Jana Pawła II 10 w Poznaniu.
Szczegóły w pliku PDF
Ceremonia wręczenia tytułu odbyła się 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta, zwołanej w imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła.
Komitet Biochemii i Biofizyki PAN uhonorował profesora Jana Barciszewskiego medalem im. Leona Marchlewskiego za 2013 rok.Serdecznie gratulujemy!
za rozprawę doktorską pt. "Badania procesu interferencji RNA sekwencji powtórzonych CAG i CUG w kontekście terapii choroby Huntingtona i niektórych ataksji rdzeniowo-móżdżkowych"
Pod patronatem prof. Michała Kleibera, Prezesa PAN, odbyła się konferencja naukowa ?GMO szansą polskiej biogospodarki" (26.04.2012, Pałac Staszica, Warszawa).
Ukazała się książka pt. "Aspekty społeczne i prawne biotechnologii" pod redakcją prof. Tomasza Twardowskiego. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.
Healthy apple compound fights ageing. Phytage ApS announces collaboration with the Polish Academy of Sciences to advance compounds found in apple with significant anti?ageing properties
Accessibility Tools